Wodór może być jedną z energii przyszłości. Już teraz powstają projekty, które będą ważnym elementem energetyki wodorowej. Komisja Europejska postanowiła dofinansować fabrykę zielonego surowca, która zostanie wybudowana na Górnym Śląsku.
Polenergia to przedsiębiorstwo zajmujące się wytwarzaniem energii z odnawialnych i gazowych źródeł. Grupa rozwija strategię wodorową.
Najbardziej zaawansowany projekt Polenergii znajduje się w Nowej Sarzynie (woj. podkarpackie). Na terenie elektrociepłowni Nowa Sarzyna zostanie wybudowana instalacja do produkcji wodoru. Jej moc ma wynosić 5 MW.
Fabryka H2Silesia
Znacznie większa w rozmiarach inwestycja może powstać na Górnym Śląsku. Polenergia zamierza wybudować wielkoskalowy zakład zielonego wodoru o mocy 105 MW. To oznacza, że fabryka byłaby w stanie wytworzyć ok. 13 tys. ton surowca rocznie.
Wodór wyprodukowany w śląskim zakładzie miałby trafiać do ciężkiego przemysłu i zeroemisyjnego transportu.
Wsparcie Komisji Europejskiej
Komisja Europejska uruchomiła program Hy2Infra. To część unijnej strategii wodorowej, dzięki której będzie możliwe osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. W ramach programu Hy2Infra KE podjęła decyzję o wsparciu projektu H2Silesia (fabryka wodoru na Górnym Śląsku) dofinansowaniem w kwocie 142, 77 mln euro.
– Budowa wielkoskalowych instalacji wytwarzania odnawialnego wodoru to bardzo ważny krok w procesie dekarbonizacji przemysłu. Generując wodór przy użyciu odnawialnych źródeł energii, integrujemy energetykę z sektorami, dla których elektryfikacja była do tej pory bardzo trudna lub niemożliwa. Zielony wodór pozwala też na uniezależnienie się od importowanych nośników energii. To dodatkowa wartość dla klientów, którzy stoją dziś przed dużymi wyzwaniami związanymi z transformacją energetyczną – mówi Emilia Makarewicz przedstawicielka Zarządu Polenergia H2Silesia
Dodaj komentarz