Siedziba Maspex. Fot. maspex.com.

Siedziba Maspex. Fot. maspex.com.

Technologie

Eliksir z wodoru. Polscy inżynierowie stworzą innowacyjny napój

Zmniejszenie objawów stresu czy regeneracja płuc. Czy coś takiego może zapewniać wypicie napoju? Maspex i AGH pracują nad przełomowym projektem, którego celem jest produkcja napoju antyoksydacyjnego.

Antyoksydanty to substancje, które spowalniają procesy starzenia organizmu. Dzięki swoim właściwościom mogą go chronić przed różnymi groźnymi chorobami. Antyoksydanty przeciwdziałają miażdżycy, zmniejszają objawy stresu, zapewniają regenerację płuc zanieczyszczonym powietrzem, a także umożliwiają odnowę organów po chemioterapii.

Wspólny projekt

Producent żywności Maspex oraz krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza pracują nad technologią napojów antyoksydacyjnych. Dzięki dotychczasowym pracom udało się opracować metodę szybkiego przetworzenia wody nasyconej wodorem, który jest bardzo silnym antyoksydantem.

– Technologia przez nas zaproponowana opiera się na wykorzystaniu do produkcji napojów antyoksydacyjnych nowej innowacyjnej metody, polegającej na wytwarzaniu wodoru w procesie filtracji na specjalnym złożu. Metoda ta pozwala także na produkcję napojów smakowych i gazowanych, co jest zupełną nowością na rynku polskim i rynkach zagranicznych – mówi prof. Agnieszka Włodyka-Bergier, która jest kierownikiem grantu.

W ramach projektu zostaną także przebadane różne rozdaje opakowań (szklane, PET itp.) pod kątem napojów nasyconych wodorem. To ważne, bowiem wodór jest małą cząstką i może szybko się ulatniać.

AGH i Maspex na realizację projektu otrzymali dofinansowanie w kwocie 5,5 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *