Technologie

„Głuptak” na wyposażeniu MW RP. „Dziękuję za ciężką pracę każdemu polskiemu inżynierowi”

System „Głuptak” funkcjonuje w okrętach Marynarki Wojennej już od wielu lat. To przykład udanej współpracy armii oraz nauki. Przedstawiciele obu środowisk podpisali umowę, dzięki której technologia znajdzie się w kolejnych polskich okrętach.

OPM Głuptak to system opracowany przez pracowników Politechniki Gdańskiej. Jego rolą jest identyfikacja i neutralizacja niebezpiecznych obiektów znajdujących się w zbiornikach wodnych. Chodzi zarówno o przedmioty na dnie, ale też zagrzebane w mule czy ukryte za przeszkodami terenowymi. „Głuptak” jest w stanie operować na głębokości 5-200 metrów.

– OPM Głuptak do swoich działań wykorzystuje nieduży i zdalnie sterowany pojazd o długości ok. 1,5 m i kształcie przypominającym torpedę. Napędzany jest niewielkimi śrubami, poruszanymi przez silniki elektryczne, służy do przenoszenia ładunku wybuchowego, który niszczy minę morską. W związku z tym, że jest pojazdem typu „one shot” w czasie takiej operacji pojazd również ulega zniszczeniu – informują pracownicy Politechniki Gdańskiej.

„Głuptak” w kolejnych okrętach

Podpisanie umowy. Fot. Politechnika Gdańska

Podpisanie umowy. Fot. Politechnika Gdańska

Technologia opracowana przez naukowców z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa znajduje się już w trzech okrętach Marynarki Wojennej – „Kormoran”, „Albatros” oraz „Mewa”.

W czwartek 27 lipca podpisano kolejną umowę między Politechniką Gdańską a Ministerstwem Obrony Narodowej. Na jej podstawie kolejne trzy niszczyciele MW RP typu Kormoran II („Jaskółka”, „Rybitwa” oraz „Czajka”) zostaną wyposażone w OPM „Głuptak”. Obecnie okręty są w fazie przygotowywania do produkcji.

–Pojazd „Głuptak” został zaprojektowany i przygotowany przez absolwentów polskich uczelni. Dla mnie, także jako absolwenta Politechniki Gdańskiej, to bardzo ważne, aby tworzyć w naszym kraju przyjazne dla młodych i zdolnych inżynierów i konstruktorów środowisko pracy. Dziękuję za zaufanie i ciężką pracę każdemu polskiemu inżynierowi, bo to dzięki niej powstają tak unikatowe rozwiązania, jak „Głuptak” – powiedział Marcin Wiśniewski,  prezes Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *