Technologie

Polska w elitarnym gronie. Wszystko za sprawą nowoczesnego śmigłowca [ZDJĘCIA]

Marynarka Wojenna to nie tylko wielkie okręty i łodzie podwodne. Już niedługo Brygada Lotnictwa MW będzie dysponować wielozadaniowym śmigłowcem morskim Leonardo AW 101. Nie ma wątpliwości, że samolot to najwyższy poziom technologii.

Leonardo AW 101. Fot. wojsko-polskie.pl

Leonardo AW 101. Fot. wojsko-polskie.pl

– Rozpoczęcie eksploatacji Leonardo AW 101 w lotnictwie MW będzie momentem, w którym Polska znajdzie się w elitarnym gronie państw dysponujących bardzo nowoczesnymi, wielozadaniowymi śmigłowcami morskimi, zdolnymi wykonywać możliwie najszersze spektrum zadań w obszarze Morza Bałtyckiego, w każdych warunkach meteorologicznych i złożonej sytuacji operacyjno-taktycznej – podkreślają przedstawiciele Wojska Polskiego.

Obecnie trwają przygotowania do rozpoczęcia eksploatacji śmigłowca. Członkowie załóg muszą przejść odpowiednie szkolenia. Potem nastąpi faza testów i prawdopodobnie w październiku samoloty rozpoczną służbę w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie.

Większość procesu montażu śmigłowców odbywa się zakładach WSK PZL-Świdnik, należących do brytyjskiego koncernu Leonardo. Natomiast w brytyjskiej fabryce firmy nastąpi montaż końcowy.

Nowoczesność

Eksperci podkreślają, że Leonardo AW 101 to prawdziwa technologiczna nowinka. Śmigłowiec posiada o wiele wyższy poziom zespołów napędowego, awioników oraz podsystemów awionicznych. Szczególnie duży nacisk położono na wykorzystanie olbrzymiej ilości danych.

– Nowoczesne systemy łączności i wymiany informacji oraz zdolność do współpracy z innymi platformami, w tym poprzez wymianę danych rozpoznawczych wprowadzają w lotnictwie morskim nowy wymiar rozpoznania i walki elektronicznej, a tym sam samym przenoszą je w nowy wymiar działań, w dynamicznym, skomplikowanym środowisku walki na morzu – czytamy na stronie wojsko-polskie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *