Laboratorium

Laboratorium

Technologie

Hybrydowy zasobnik wodoru czy reaktor do pirolizy odpadów. Oto polskie produkty przyszłości

Pod koniec kwietnia poznaliśmy laureatów konkursu „Polski Produkt Przyszłości”. W rywalizacji brali udział przedsiębiorcy i naukowcy. Przeszłość konkursu udowadnia, że nagrodzeni mogą zrobić prawdziwą furorę w świecie wynalazków.  

Konkurs jest organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W czasie uroczystości przypomniano projekty, które zostały nagrodzone w poprzednich edycjach. To choćby rozwiązanie Vigo System. Pracownicy tej firmy opracowali „nową generację detektorów promieniowania średniej i dalekiej podczerwieni pracujących bez chłodzenia kriogenicznego”. Projekt przyczynił się do podboju kosmosu, bowiem znalazł się na wyposażeniu łazika, który dotarł na Marsa w ramach misji badawczej.

– Nagrodzone projekty to dowód na to, że nasza gospodarka i nauka rozwijają się coraz dynamiczniej, a polscy przedsiębiorcy i naukowcy mają swój istotny udział w szukaniu odpowiedzi na najważniejsze problemy społeczne i rozwojowe współczesnej cywilizacji – podkreślał podczas uroczystości Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Tegoroczni zwycięzcy

Konkurs Polski Produkt Przyszłości. Fot. parp.gov.pl

Konkurs Polski Produkt Przyszłości. Fot. parp.gov.pl

Do tegorocznego konkursu zostało zgłoszonych 148 projektów. Nagrody główne przyznano w trzech kategoriach – według autorów rozwiązań.

Większość (bo aż 129) zgłoszonych produktów zostało opracowanych przez przedsiębiorców. Ośrodki naukowe i badawcze zgłosiły dziewięć projektów, a dziesięć zrealizowano wspólnie – przez naukowców i przedsiębiorców.

Nagrodę produkt przyszłości przedsiębiorcy otrzymali przedstawiciele firmy Diagendo, którzy opracowali innowacyjny test EndoRNA qRT-PCR umożliwiający diagnozę endometriozy.

Natomiast w kategorii produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki zwyciężył projekt stworzony przez naukowców z Instytutu Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk. To bezpieczny, hybrydowy zasobnik wodoru o wysokiej gęstości zmagazynowanej energii z ciągłym monitorowaniem szczelności.

W ramach trzeciej kategorii, czyli wspólnego projektu naukowców i przedsiębiorców, najwyżej oceniono produkt pracowników W2H2 i Politechniki Gdańskiej, którzy opracowali reaktor i sposób do pirolizy odpadów przemysłowych. Urządzenie może być także przydatne do redukcji i oczyszczania gazu pirolitycznego z ciężkich węglowodorów i cząstek węgla.

Oprócz nagród głównych przyznano także wyróżnienia oraz osiągnięcia specjalne. Pełną listę nagrodzonych znajdziecie TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *