Fabryki w Polsce

Jak powstają ściernice? [VIDEO]

Czy wiecie, dlaczego pociągi pracują coraz ciszej? To zadanie spełniają ściernice, czyli nowoczesne narzędzia zapewniające zmniejszenie tarcia między elementami. Warto zobaczyć, jak odbywa się proces produkcji tych ważnych przyrządów. Zobaczycie to w najnowszym odcinku programu Fabryki w Polsce.

Andre Abrasive Articles – tak nazywa się polska rodzinna firma, której pracownicy zajmują się produkcją ściernic. W naszym filmie zobaczycie zakład tego przedsiębiorstwa w wielkopolskim Kole. Pokażemy głównie ściernice do szlifowania szyn, ale nie zabraknie także ujęć z wytwarzania ściernic zbrojonych do przecinania.

Z naszego programu dowiecie się m.in. z jakich składników składa się mieszanka do produkcji ściernic. Po dokładnym wymieszaniu następuje formowanie narzędzia w prasie hydraulicznej. Ogromne urządzenie (waży 84 tony) jest w stanie wytworzyć kilkanaście ściernic na godzinę.

Kolejny krok to wypalanie. Ściernice do szlifowania szyn trafiają do pieca o dużo większej temperaturze (1250 stopni Celsjusza) niż te przeznaczone do przecinania. Następnie narzędzia są odpowiednio obrabiane.

Pracownicy wielkopolskiej fabryki przywiązują istotne znaczenie do odpowiedniego badania produktów. Sprawdzanie tolerancji czy twardości ściernicy to jedne z działań, które wykonuje się w zakładzie Andre Abrasive Articles. Czy wiecie za pomocą jakich metod sprawdza się właściwości ściernic? Na czym polega próba dynamiczna? Odpowiedź poznacie w programie Fabryki w Polsce!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *