Fabryki w Polsce

Jak powstaje generator plazmowy? [VIDEO]

„Plazma” kojarzy nam się najczęściej z dobrej jakości ekranem telewizyjnym. To jednak pewne uproszczenie. Bowiem plazma to przede wszystkim zjonizowana materia o stanie skupienia przypominającym gaz. Rzeczywiście „zimna plaza” sprawdza się przy fabrykacji wielu produktów. W tym przypadku kluczowym urządzeniem jest generator plazmowy, którego produkcję pokazaliśmy w najnowszym odcinku naszego programu.

W tym celu odwiedziliśmy zakład Trumpf Huettinger. W trakcie naszej wycieczki po fabryce firmy musieliśmy odwiedzić aż trzy obiekty produkcyjne.

Cały proces produkcji generatorów plazmowych zaczyna się od projektowania. Dlatego pierwszym etapem naszej wizyty w zakładzie Trumpf Huettinger było Centrum Badawczo-Rozwojowe, mieszczące się w podwarszawskiej Zielonce. Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę w czasie tworzenia urządzenia zasilającego procesy plazmowe? Jakie znaczenia mają symulacje pola elektromagnetycznego? Między innymi o tym opowiedzieliśmy w naszym programie.

Jeden z generatorów plazmowych TRUMPF Huettinger. Fot. Mat.pras.

Jeden z generatorów plazmowych TRUMPF Huettinger. Fot. Mat.pras.

Drugim krokiem w długim procesie produkcji generatorów plazmowych są prace nad prototypem urządzenia. W tym dziale inżynierowie tworzą algorytmy sterujące, natomiast rola programistów polega na utworzeniu oprogramowania dla układów FPGA oraz mikroprocesów.  Pokażemy Wam również testy urządzenia. Prototyp generatora musi przejść m.in.  kontrolę przyspieszonego starzenia, podczas której urządzenie poddaje się działaniu wibracji czy skrajnym zmianom temperatury.

Kamera naszego programu była także obecna w Dziale Produkcji Elektroniki, gdzie montowane są elementy elektroniczne na płytach PCB. Pokażemy Wam m.in. lutowanie w piecu 10-strefowym oraz montaż elementów przewlekanych.

Jeden z końcowych procesów to montaż urządzenia, który odbywa się w hali na warszawskim Targówku. Pracownicy Trumpf Huettinger do radiatora mocują kolejne podzespoły. Ważną rolę w całym procesie odgrywają także roboty.

Z ilu elementów składa się generator plazmowy? Jaki proces wykonuje się testerze igłowym? Dowiecie się tego po obejrzeniu odcinka programu „Fabryki w Polsce”, prosto z fabryki Trumpf Huettinger.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *