Fabryki w Polsce

Jak powstają płyty winylowe? [VIDEO]

Już jutro Sylwester. To oznacza, że w niejednym domu odbędzie się zabawa przy akompaniamencie lubianych przebojów. Kilkadziesiąt lat temu muzyka do takich imprez była odtwarzana na płytach winylowych. Choć dzisiaj piosenki możemy uruchamiać z telefonu czy komputera, to płyty analogowe znów są popularne. Z tego powodu postanowiliśmy zobaczyć, w jaki sposób odbywa się ich produkcja.

W najnowszym odcinku programu Fabryki w Polsce odwiedziliśmy zakład firmy XDiSC. Pracownicy przedsiębiorstwa zajmują się produkcją wielu rodzajów płyt, nie tylko tych analogowych, ale także CD, CD-R, DVD czy Blu-ray.

Płyta winylowa może być także kolorowa. Fot. XDisc

Płyta winylowa może być także kolorowa. Fot. XDisc

Naszą podróż po zakładzie XDiSC zaczynamy od pomieszczenia, które nosi nazwę cutting room. W tym miejscu pracownicy firmy przenoszą muzykę z plików cyfrowych do wersji analogowej. Jakie właściwości powinny mieć otrzymane pliki? Na czym polega proces masteringu? Między innymi o tym opowiemy w naszym programie.

Kolejna część produkcji płyty winylowej to tworzenie „płyty matki”. Na miedzianej płycie specjalna igła wycina rowki. To dzięki tej jednej płycie za kilka miesięcy tysiące słuchaczy będzie mogło odtworzyć swoją muzykę.

Po utworzeniu „płyty matki” pracownicy XDiSC wytwarzają matrycę, czyli negatyw „płyty matki”. Po wykonaniu tych czynności można przejść do produkcji seryjnej. Pracownik wkłada matrycę do tłoczni, gdzie w wyniku podgrzania polichlorku winylu (od tego pochodzi nazwa płyty) otrzymujemy „ciastko”. Ten materiał jest umieszczany w prasie pomiędzy dwoma matrycami. Po sprasowaniu otrzymujemy płytę analogową z ulubioną muzyką.

Ile trwa tłoczenie płyty winylowej? Na czym polega galwanizacja? Tego także dowiecie się z naszego programu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *