Fabryki w Polsce

Jak powstaje karabin GROT i pistolet VIS 100? [VIDEO]

Najnowszy odcinek programu „Fabryki w Polsce” to gratka dla fanów militariów. Odwiedzamy zakład z wielkimi tradycjami – Fabrykę Broni „Łucznik”. Oglądajcie!

W programie przedstawiamy Wam różne wydziały radomskiej fabryki. Będziemy m.in. w dziale mechanicznym „Łucznika”, gdzie mieści się aż osiem hal produkcyjnych. Zresztą park maszynowy fabryki robi wrażenie – to choćby 70 maszyn CNC i 130 konwencjonalnych maszyn. W odcinku „Fabryk w Polsce” zaglądniemy też do działu obróbki cieplno-chemicznej, gdzie zaznajomimy Was np. ze specyfiką procesu czernienia.

Jakie elementy powstają na maszynie do cięcia wodą, a jakie na kuźniarce? Jak przebiega wycinanie szkieletu? Na co trzeba zwrócić uwagę podczas montażu lufy i przyrządów celowych? Wszystkiego dowiecie się z najnowszego odcinka programu „Fabryki w Polsce”.

Dlaczego „Łucznik”?

Nowa kuźniarka "Jadwiga". Fot. Facebook - Fabryka Broni "Łucznik" Radom

Nowa kuźniarka „Jadwiga”. Fot. Facebook – Fabryka Broni „Łucznik” Radom

Tradycje powstania Fabryki Broni w Radomiu sięgają lat 20. ubiegłego wieku. O wielu ciekawostkach związanych z historią tego zakładu napisaliśmy w jednym z tekstów. Przedstawiliśmy ciekawe okoliczności powstania zakładu, a także to skąd wzięła się nazwa „Łucznik”. Z tekstu dowiecie się także więcej o historii zabytkowego budynku radomskiej fabryki, który odnalazł nowe życie.

Obecnie Fabryka Broni „Łucznik” to uznawany dostawca i producent broni. Główny odbiorcą materiałów zakładu są polskie formacje mundurowe. Choć produkty z Radomia trafiają także do cywilnych odbiorców, zarówno tych Polski, jak i ze Stanów Zjednoczonych.

W ofercie „Łucznika” znajdziemy m.in. karabinki Grot (rodzina Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej), karabinki Beryl, pistolety samopowtarzalne i broń sportową. Firma oferuje również sprzedaż akcesoriów i części zamiennych broni.

W radomskiej Fabryce Broni pracuje 500 pracowników, jednak w planach jest systematyczne zwiększanie załogi. Kierownictwo „Łucznika” przywiązuje istotne znaczenie do współpracy z ośrodkami badawczymi i uczelniami technicznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *