Technologie

Oprogramowanie WOODEXPERT. W jaki sposób usprawni projektowanie i produkcję mebli?

Przemysł 4.0 to maszyny i narzędzia, które umożliwiają nie tylko przyspieszenie produkcji, ale także obniżenie kosztów. Przedstawiamy Wam przykład takiej technologii – oprogramowanie WOODEXPERT, które jest w stanie skrócić proces projektowania i produkcji mebli o 60%. Jak to możliwe? (Artykuł sponsorowany)

Oprogramowanie WOODEXPERT to narzędzie dedykowane producentom przemysłu meblarskiego. Obecnie w wielu zakładach tego sektora brakuje surowców. Technologia polskiego producenta zapewnia możliwość przezwyciężenia nawet takich problemów, jak deficyt materiałów.

Cztery moduły

Prześledźmy po kolei elementy, z których składa się oprogramowanie WOODEXPERT. To aplikacja podzielona na cztery moduły, które są ze sobą w pełni zintegrowane. Dzięki temu producenci mebli mogą nie tylko sprawnie je zaprojektować, ale także dopasować potrzeby materiałowe czy przygotować obróbkę CNC.

Moduł pierwszy to Projektowanie. W WOODEXPERT konstruktorzy bazują na prostym mechanizmie wstaw/zamień. Projektant ma dużą swobodę w działaniu, szybko prototypuje i precyzyjnie modeluje wspierany podglądem OpenGL.

Przejdźmy do drugiego modułu, czyli Dokumentacji 2D. Użytkownicy, którzy zdecydują się na ofertę, będą mogli korzystać z generatora rysunków. Wystarczy tylko jedno kliknięcie, by konstruktor utworzył dokumentację z danymi niezbędnymi do produkcji (np. dowolna ilość rzutów, wymiary czy formatka CAM).

Oprogramowanie WOODEXPERT zawiera także dwa inne moduły. BOM to 100 % danych potrzebnych do produkcji wyrobu, umożliwia sporządzanie kosztorysów i generowanie raportów. W ramach czwartego segmentu CAM operatorzy mają możliwość wygenerowania kodu NC na dowolną maszynę numeryczną.

Co zyskuje firma i pracownicy?

Oprogramowanie WOODEXPERT. Fot. Solidexpert.Oprogramowanie WOODEXPERT. Fot. Solidexpert.

Oprogramowanie WOODEXPERT. Fot. Solidexpert.

Oszczędności, przyspieszenie procesów – to parametry, na które spoglądają kierownicy zakładów. Warto jednak pamiętać także o usprawnieniach, na które często zwracają uwagę sami konstruktorzy i pracownicy produkcji. Co w tej kwestii oferuje oprogramowanie WOODEXPERT?

W tradycyjnej formule, jeśli pracownik chciałby podzielić się informacjami o projekcie mebli, musi zawędrować do innego pokoju. Tam podłącza pendrive ze zgranymi plikami, które następnie przedstawia partnerowi z zespołu. Oprogramowanie WOODEXPERT umożliwia pracę w trybie projektu w rozproszonej strukturze. Program działa w oparciu o bazę SQL, dzięki czemu wszelkie informacje o projekcie są możliwe do sprawdzenia na dowolnym stanowisku zakładu.

Technologia Przemysłu 4.0 to także możliwość wykrywania kolizji technologicznych. Tradycyjne programy często nie są w stanie przewidzieć wszystkich błędów i dopiero na samym końcu produkcji okazuje się, że produkt jest wadliwy. Aplikacja WOODEXPERT pozwala na wykrywanie kolizji na bardzo wczesnym etapie projektowania, dzięki czemu unikamy strat czasu oraz eliminujemy błędy na produkcji.

Dla projektantów mebli ważną wiadomości mogą być także nowości w interfejsie i bibliotece. Oprogramowanie WOODEXPERT posiada bardzo łatwą w użytkowaniu bibliotekę. To w niej konstruktorzy znajdą wszystkie potrzebne komponenty, np. korpusy czy szuflady. Trzeba podkreślić, że komponenty są w pełni oparte na funkcjach Solidworks. Ma to istotny wpływ na łatwość edycji i personalizacji.

Intuicyjny interfejs to kolejny z przykładów pomocnej dłoni dla konstruktorów. Zakładki umożliwiają nie tylko dynamiczne przejście do listy komponentów bibliotecznych, ale także tworzenie legendy czy wyświetlanie informacji o kolizjach i błędach przebudowy.

Oszczędność czasu i kosztów

Oprogramowanie WOODEXPERT. Fot. Solidexpert.

Oprogramowanie WOODEXPERT. Fot. Solidexpert.

Nowoczesne technologie, choć wymagają zainwestowania środków, zapewniają wiele oszczędności. Choćby w ramach drugiego modułu (dokumentacji 2D) oprogramowanie WOODEXPERT pozwala skrócić czas pracy konstruktora mebli nawet z 2 dni do 30 minut. Program umożliwia odzyskanie średnio ok. 60% czasu pełnego procesu (projekt, przygotowanie dokumentacji, generowanie raportów, przygotowanie do obróbki CNC).

Ważna wiadomość dla menadżerów to także kwestia raportów produkcyjnych. – Raporty generowane na podstawie danych z modelu oraz BOM pozwalają na eksport danych do dowolnego typu pliku i schematu, z uwzględnieniem danych do systemów klasy ERP – informuje firma WOODEXPERT.

To, co wyróżnia technologię WOODEXPERT, to także funkcja paczkowania. Dzięki niej operator jest w stanie w sposób, jak najbardziej optymalny rozmieścić elementy mebli w paczce i przygotować zestawienie materiałów potrzebnych do jej wykonania.

Polski producent

Program WOODEXPERT jest adresowany przede wszystkim do producentów mebli skrzyniowych i drewnianych. Oprogramowanie umożliwia konstrukcję takich produktów, jak np. szafy, szafki nocne, komody czy stoły. Przyda się także podczas produkcji materiałów do wyposażenia biur, recepcji czy kuchni i łazienek na wymiar.

Firma SOLIDEXPERT proponuje do końca czerwca -50% rabatu na całe rozwiązanie. Dajemy to pod rozwagę producentom i konstruktorom branży meblarskiej, którzy licznie nas oglądają i czytają.

Warto podkreślić, że SOLIDEXPERT to polski producent. Firma nie dystrybuuje oprogramowania z „drugiego końca świata” i może się pochwalić blisko 20-letnim doświadczeniem na rynku CAD/CAM/PDM/ERP. Spółka podkreśla także, że jest w stanie elastycznie dopasować funkcje oprogramowania do potrzeb indywidualnego klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *