Kanał „Fabryki w Polsce” zaprasza na fascynującą podróż do świata nowoczesnych technologii galwanizacyjnych. W najnowszym odcinku odkrywamy proces powstawania linii produkcyjnej do galwanizacji – kluczowego etapu w przemyśle, wykorzystywanego do chromowania, cynkowania, kadmowania, niklowania i złocenia. Tym razem odwiedziliśmy renomowane zakłady GALKOR w Koronowie na Kujawach.
Pierwszym przystankiem jest laboratorium, gdzie przeprowadza się analizy składu kąpieli galwanicznych, badania grubości powłok oraz odporności korozyjnej. To tu, w Dziale Badań i Rozwoju, powstają innowacyjne komponenty galwaniczne wykorzystywane w branżach automotiv, lotniczej, aeronautycznej i zbrojeniowej. W biurze projektowym GALKOR powstaje z kolei dokumentacja techniczna, tworzona na indywidualne zamówienie klienta. Dokumentacja trafia następnie do ślusarni, gdzie stal czarna jest przecinana, spawana i kształtowana na krawędziowej prasie hydraulicznej. Potem następują procesy oczyszczania, spawania czy śrutowania.
Na koniec odwiedzimy magazyn, gdzie przechowywane są wybłyszczacze, dodatki odtłuszczające i pasywacyjne oraz środki do neutralizacji ścieków – kluczowe składniki procesu galwanizacji, chronione jako autorski sekret produkcji. Dla sprawdzenia działania gotowej linii, odwiedziliśmy również firmę Ut-Oil w Dzierzgoniu, gdzie działa w pełni zautomatyzowana i ekologiczna cynkownia galwaniczna. Wyposażona w oczyszczalnię ścieków, pełną filtrację powietrza oraz instalację fotowoltaiczną, linia ta jest zarządzana przez elastyczny program GALCLOUD, umożliwiający zdalne sterowanie i monitorowanie procesów technologicznych.
Dodaj komentarz