Fabryki w Polsce

Jak powstaje suchy lód? [VIDEO]

Może być potrzebny zarówno przy gazowaniu napojów, jak i transporcie szczepionek. Suchy lód to produkt, który pozwala utrzymać niską temperaturę w miejscach, gdzie nie ma dostępu do źródeł energii. W programie „Fabryki w Polsce” pokazujemy, jak powstaje ten produkt.

Najnowszy odcinek naszego programu został nagrany w fabryce firmy Air Products we Włocławku. Mieści się tam jedna z najnowocześniejszych instalacji technologicznych do produkcji suchego lodu. Może o tym świadczyć choćby to, że korzystają z niej takie uznawane marki jak Coca-Cola czy PepsiCo.

– Dzięki zaawansowanej technologii skraplania i oczyszczania gazów stosowanej przez Air Products, skroplony dwutlenek węgla o wysokiej czystości spełnia wszystkie wymagania jakościowe stawiane przez polskie i międzynarodowe koncerny –   twierdzi Jacek Cichosz, prezes polskiego oddziału Air Products.

Instalacja we Włocławku powstała w 2018 roku, zajmuje powierzchnię 500 m2. Fabryka pracuje nieprzerwanie – 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Obowiązuje tam trzy zmianowy podział w systemie pięciobrygadowym.

Globalna firma

Suchy lód może być wykorzystywany do produkcji gazowania napojów, dokarmiania roślin oraz produkcji napojów chłodzonych i mrożonych. Znajduje także zastosowanie przy transporcie kriogenicznym oraz przy pakowaniu produktów spożywczych w atmosferze modyfikowanej.

Air Products to globalny dostawca gazów technicznych. Firma jest obecna na rynku już od prawie 80 lat i dostarcza gazy atmosferyczne i procesowe. W pięćdziesięciu krajach świata pracuje prawie 20 tysięcy pracowników firmy. Roczne przychody Air Products to kilka miliardów dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *