Technologia zgrzewania wysokiej częstotliwości umożliwia zespolenie materiałów bez narażenia ich na uszkodzenia. Jak powstają takie urządzenia? Odwiedzamy firmę Zemat, która jako jedna z nielicznych na świecie produkuje tego typu zgrzewarki.
Na czym polega technologia zgrzewania wysoką częstotliwością? – To łączenie tworzyw poprzez poddanie ich energii o wysokiej częstotliwości w polu elektromagnetycznym – wyjaśniał w programie „Fabryki w Polsce” Marek Gąsiorowski, North America Export Manager Zemat.
W programie dowiecie się o wielu istotnych kwestiach związanych z tą technologią. Dlaczego zgrzewarka wysokiej częstotliwości jest atrakcyjna dla różnych branż przemysłu? Co stanowi „serce” całej maszyny? Jaka jest rola falowodu w tej technologii? Odpowiedź w najnowszym odcinku programu „Fabryki w Polsce”!
Trudne początki
Firma Zemat to dzisiaj międzynarodowe przedsiębiorstwo. Swoje produkty dostarcza do 75 krajów świata. Ale początki działalności były o wiele trudniejsze.
Założyciel Zematu to Zenon Matczak, który w 1957 r. utworzył Zakład Maszyn Elektronicznych. To niełatwe dla prywatnej działalności czasy. Matczak jednak dążył do kolejnych wyzwań, wraz z grupą studentów Politechniki Łódzkiej zbudował pierwszy w Polsce Generator Wielkiej Częstotliwości.
Dzisiaj w ofercie firmy znajdziemy wiele rodzajów maszyn przemysłowych. Są to m.in. laserowe plotery tnące, wykrawarki walcowe, automaty do produkcji pudeł z tektury czy termoformiarki – maszyny do formowania próżniowego.
Z produktów Zematu korzystają przedstawiciele różnych sektorów. Producenci z branży militarnej mogą wykorzystać maszyny Zematu do produkcji kamizelek i hełmów, a Ci z przemysłu energetycznego – do formowania izolatorów.
Firma posiada zakład produkcyjny na terenie Łodzi.
Dodaj komentarz