Aktualności

Jak przenieść fabrykę z Przemysłu 2.0 do Przemysłu 4.0?

Jaki powinien być pierwszy krok w kierunku fabryki 4.0? Jak wesprzeć innowatora w firmie? Wprowadzać cyfrową transformację poprzez duży projekt czy dochodzić do niej małymi krokami? Na takie pytania odpowiadali uczestnicy czwartego odcinka Industry Meetcast.

Czwarty odcinek poświęcony był tematowi modernizacji fabryk. Tym razem ekspertami byli: Tomasz Kośmider, architekt systemów informatycznych oraz  Zygmunt Skiba, inżynier specjalizujący się w projektowaniu, realizacji i optymalizacji obiektów przemysłowych.

Eksperci zgodzili się, że warto mieć cyfrową transformację na uwadze przy realizacji nowych inwestycji. Np. kupując nową maszynę można zadbać, aby miała ona adres IP. Jeśli nawet na ten moment nie jest on potrzebny, to za jakiś czas będzie można taką maszynę podpiąć do systemu informatycznego. Innowatorzy w firmie powinni zatem być wyposażeni w odpowiednią wiedzę. Powinni wiedzieć jakie możliwości dają nowe technologie. 

Tomasz Kośmider wyróżnił w firmach dwie skrajne postawy, na które najczęściej napotykają innowatorzy. Pierwsza wyraża się w słowach “po co nam to?”. Druga charakteryzuje się dużą otwartością na zmiany. Żeby udała się cyfrowa transformacja musi pojawić się zgoda co do potrzeby zmian zarówno wśród pracowników, którzy są blisko procesu produkcyjnego, jak i w kadrze zarządzającej. To na poziomie pracowników bezpośrednio obsługujących produkcję pojawiają się potrzeby usprawnienia procesu. Na takie zmiany muszą być otwarci zarządzający fabryką.

Istotny aspektem jest zarządzanie informacja. Często bywa tak, że firmy po wprowadzeniu komputeryzacji nadal wspomagają się dokumentami papierowymi, nie wykorzystując w pełni możliwości wyliczeniowych systemów informatycznych. To człowiek jest nosicielem informacji. Wiele decyzji nadal podejmowanych jest intuicyjnie, podczas gdy systemy komputerowe mogłyby dostarczyć cennych danych, na podstawie których można podejmować trafne decyzje.

Ponadto pracownicy, którzy muszą wypełniać dokumenty, są odrywani od tego na czym powinni być naprawdę skupieni. Dużą pomocą może tu być interfejs głosowy. Dzięki niemu można by skorzystać z instrukcji lub dokonać rejestracji procesów bez odrywania się od czynności wykonywanych w danym momencie. Przygotowanie takich rozwiązań to jednak spore wyzwanie dla twórców oprogramowania.

Pełny zapis dyskusji można znaleźć pod linkiem: https://lnkd.in/ejnGQS4

Patronem medialnym Industry Meetcast jest portal fabrykiwpolsce.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *