Zakład ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej. Fot. Mat. pras

Zakład ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej. Fot. Mat. pras

Technologie

Wielka modernizacja wielkiego pieca

W zakładzie ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej szykuje się przełomowa inwestycja. Pod koniec marca rozpocznie się gruntowna modernizacja wielkiego pieca. Będzie to jedna z większych tego typu operacji w Polsce i największy projekt producenta stali w ostatnich latach. Koszt inwestycji to ponad 720 mln zł.

Wielki piec to jedno z najważniejszych urządzeń podczas produkcji stali. To miejsce, gdzie wytapiana jest surówka żelaza, którą następnie transportuje się do stalowni i walcowni, gdzie powstają m.in. blachy, szyny kolejowe oraz kształtowniki.

Już za kilka dni wielki piec z dąbrowskiej fabryki ArcelorMittal przejdzie wielką modernizację. Celem inwestycji są zarówno kwestie prośrodowiskowe, jak i zwiększenie niezawodności instalacji.

Mniejsze zanieczyszczenia

Tak obecnie wygląda Huta Katowice. Fot. Arcelor Mittal.

Tak obecnie wygląda Huta Katowice. Fot. Arcelor Mittal.

W ramach inwestycji oprócz standardowych prac jak np. wymiana wyłożenia węglowego w garze pieca, planuje się także uruchomienie nowoczesnych, ekologicznych instalacji. Chodzi m.in o innowacyjną oczyszczalnię gazu wielkopiecowego czy zamknięty układ chłodzenia.

Wdrożenie tych przedsięwzięć pozwoli na m.in. zwiększenie efektywności wykorzystania wody chłodzącej oraz na zmniejszenie ilości odpadów i dalsze zagospodarowanie gazu wielkopiecowego jako paliwa. W hali lejniczej zabudujemy nowy system odpylania, co przełoży się nie tylko na poprawę warunków pracy pracowników, ale i na niższe emisje pyłowe z instalacji – wyjaśnia Frederik Van De Velde, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

Z kolei redukcję emisji dwutlenku węgla zapewni wymiana zestawów dyszowych. Nowe lance będą mogły spalać gaz koksowniczy, ziemny lub pył węglowy.

Nowe systemy wielkiego pieca

W ramach modernizacji zostaną także uruchomione instalacje, które zwiększą niezawodność wielkiego pieca. Urządzenie będzie posiadało bardziej nowoczesny system automatyki wraz z instalacją najnowszych sterowników.

Z kolei nowy system załadunku pieca umożliwi większą kontrolę nad podawaniem materiałów wsadowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *