Kopalnia węgla

Kopalnia węgla

Aktualności

Japonia pomoże nam w rozwoju technologii gazyfikacji węgla

Za nami kolejne Polsko – Japońskie Seminarium Czystego Węgla. Spotkanie – cieszące się dużym zainteresowaniem – odbyło się 15 lutego w Warszawie. Przed jego rozpoczęciem polska i japońska strona podpisała specjalne memorandum o współpracy w zakresie czystych technologii węglowych.

Porozumienie z polskiej strony podpisał wiceminister energii Tomasz Dąbrowski, a z japońskiej – zastępca komisarza w Ministerstwie Handlu i Przemysłu Japonii Atsushi Taketani. Memorandum określa ramy współpracy Polski i Japonii w zakresie rozwoju i promowania czystych technologii węglowych ze szczególnym uwzględnieniem gazyfikacji węgla.

Mam nadzieję, że będzie to kolejny krok w zacieśnianiu kontaktów, nie tylko dyplomatycznych między naszymi krajami – powiedział wiceminister Dąbrowski. – W tym roku obchodzona jest setna rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią, zatem kolejna edycja Seminarium, a szczególnie podpisanie Memorandum idealnie wpisuje się w obchody okrągłej rocznicy – dodał wiceszef polskiego resortu energii.

Ponadto w trakcie seminarium dyskutowano nad założeniami i celami polityki energetycznej Polski i Japonii. Rozmówcy podsumowali również osiągnięcia szczytu COP 24 w Katowicach

– Motywami wiodącymi były nowoczesne, niskoemisyjne technologie energetyczne, osiągnięcia w rozwoju czystych technologii węglowych oraz perspektywy rozwoju technologii wspomagających ochronę środowiska – czytamy na stronie Ministerstwa Energii.

Pierwsze Polsko-Japońskie Seminarium Czystego Węgla odbyło się w 2013 roku w Katowicach. ME podkreśla, że kolejne edycje w 2016 i 2017 roku cieszyły się dużym zainteresowaniem branży i przyczyniły się do rozwoju polsko-japońskiej współpracy na polu czystych technologii węglowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *