Technologie

Innowacyjne wykorzystanie metanu w kopalni. Dostarczy energię elektryczną i ciepło

Metan kojarzy nam się z niebezpieczeństwem. Często z powodu wybuchu tego gazu dochodziło w kopalniach do tragedii. Jednakże tym razem o metanie możemy mówić w pozytywnym kontekście. W kopalni Węglokoks w Brzeszczach opracowano nową metodę dzięki, której z pozyskanego w kopalni metanu wytwarzana jest energia elektryczna i cieplna.

W Brzeszczach powstał kogeneracyjny układ zasilany gazem z odmetanowania kopalni oraz układ odzysku ciepła ze sprężarek ciepła. Ta instalacja może zaspokoić zapotrzebowanie na energie elektryczną w kopalni. Urządzenie wytwarza także ciepło, które trafia to poszczególnych odbiorców

– Do tej pory to ciepło po prostu się marnowało. Teraz dzięki tej instalacji jest w stanie ogrzać wodę w całych Brzeszczach. I przypomnę to energia bezemisyjna czyli całkowicie przyjazna środowisku i przede wszystkim mieszkańcom Brzeszcz – zauważa prezes Węglokoksu Jacek Boroń.

Z jakich części składa się nowa instalacja? Pierwszy z elementów to silnik gazowy w zabudowie kontenerowej z generatorem synchronicznym wraz z przyłączem gazu kopalnianego. Do głównych zadań tej części instalacji należy spalanie metanu odprowadzanego z kopalnianych wyrobisk. Z tego wytwarzana jest energia elektryczna oraz ciepło.

Drugi element to kaskada pomp ciepła schładzającej sprężarki. Podczas sprężania powietrza wytwarzane są duże ilości ciepła. Dzięki systemowi pomp ta energia jest odzyskiwana.

– Ta instalacja całkowicie zaspokaja zapotrzebowanie na energię elektryczną naszego Zakładu Ciepłowniczego, nadwyżki prądu możemy sprzedać. Wytwarzane jest również ciepło, które trafia do naszych odbiorców. I co najważniejsze – to czysta, przyjazna środowisku energia. Dostarczając ciepło zwracamy szczególną uwagę na ten aspekt – dodaje prezes Jacek Boroń.

Kopalnia Węglokoks należy do Grupy Tauron

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *