Kopalnia węgla

Kopalnia węgla

Aktualności

„Otwieramy nowe ściany wydobywcze” Kolejne inwestycje w spółce Tauronu

Tauron Wydobycie posiada największe zasoby węgla energetycznego w Polsce. W trzech kopalniach grupy każdego dnia wydobywane jest 10 tys. ton paliwa. To jednak nie koniec. Spółka ma w  planach uruchomienie kolejnego frontu ścianowego w zasobnym złożu.

Tauron Wydobycie posiada trzy górnicze zakłady: „Sobieski” (Jaworzno), „Janina” (Libiąż, woj. małopolskie) oraz „Brzeszcze” (Brzeszcze, woj. małopolskie). Wszystkie obiekty mają w przyszłym roku stanowić jedną kopalnię zespoloną.

Kolejne ściany wydobywcze

Nowa winda w ZG Janina. Fot Tauron Wydobycie

Nowa winda w ZG Janina. Fot Tauron Wydobycie

We wszystkich zakładach spółki miały miejsce bądź nadal trwają inwestycje. W kopalni „Janina” w zeszłym miesiącu uruchomiono już trzecią ścianę wydobywczą na poziomie 800 metrów. W ciągu jednej doby można wydobywać tam 5 tys. ton węgla. Warto podkreślić, że surowiec znajdujący się w libiąskim zakładzie charakteryzuje się bardzo wysoką kalorycznością (poziom ok. 23 MJ/kg).

Także w Brzeszczach oddano do użytku wysokowydajną ścianę. Obiekt posiada podobną zdolność wydobywczą i jakość węgla, jak w przypadku zakładu Janina. Natomiast w ZG „Sobieski” trwają prace związane z przezbrajaniem wyposażenia ściany. Dzięki tej inwestycji pracownicy zakładu z Jaworzna będą mogli realizować proces wydobycia równocześnie trzema frontami ścianowymi.

– Zoptymalizowaliśmy potencjał wydobywczy naszych kopalń, dostosowując go do skali zapotrzebowania rynku energetycznego w najbliższych latach. Otwieramy nowe ściany wydobywcze, ale jednocześnie dążymy do systematycznego obniżenia bazy kosztów stałych, w celu ich dostosowania do realnych poziomów produkcji, wynikających z możliwości technicznych zakładów górniczych oraz z prognozowanego zapotrzebowania rynkowego na węgiel energetyczny – mówi Jacek Pytel, prezes zarządu TAURON Wydobycie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *