Nowa winda w ZG Janina. Fot Tauron Wydobycie

Nowa winda w ZG Janina. Fot Tauron Wydobycie

Technologie

Wielka winda umożliwi eksploatację na poziomie 800 metrów

Wysokość konstrukcji to cztery piętra. Będzie w stanie pomieścić 200 osób lub 24 tony materiałów. Jej prędkość to 12 m/s, ale co istotne nowa winda zainstalowana w Zakładzie Górniczym Janina doprowadzi pracowników kopalni do złoża znajdującego się na poziomie 800 metrów.

Nowa winda w ZG Janina. Fot Tauron Wydobycie

Nowa winda w ZG Janina. Fot Tauron Wydobycie

Winda została uruchomiona w ZG Janina w Libiążu (woj. małopolskie). Obiekt należący do spółki Tauron Wydobycie to największe w Polsce złoże węgla energetycznego, szacowane na 2,1 mld ton.

– Uruchomienie poziomu 800 metrów umożliwi ZG Janina dostęp do nowych zasobów dobrej jakości węgla kamiennego, co otworzy drogę do rentownego wydobycia tego surowca przez wiele lat – mówi Tomasz Cudny, prezes Tauron Wydobycie. – Ta strategiczna inwestycja jest już zrealizowana w blisko 90 procentach. Jej oddanie znacznie przyspieszy transport oraz zwiększy jego bezpieczeństwo. Jedną z istotnych korzyści będzie również znaczne skrócenie czasu dotarcia pracowników do stanowisk pracy, a tym samym wydłużenie efektywnego czasu pracy – dodaje prezes.

Warto podkreślić, że dzięki nowej inwestycji skróci się także czas wyjazdu górników. Obecnie załoga – idąc pieszo – aby dotrzeć do stanowisk pracy na poziomie 800 metrów potrzebuje 100 minut, natomiast dzięki windzie czas wyjazdu zostanie zredukowany do 6 minut.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Grupa Tauron Wydobycie przykłada duże znaczenie do bezpieczeństwa transportu swoich pracowników. Klatkę wielkogabarytową nowej windy zaprojektowano w ten sposób, aby istniała możliwość bezpośredniej ewakuacji załogi do przedziału drabinowego w przypadku awarii lub zaniku zasilania maszyny wyciągowej.

– Dodatkowo górniczy wyciąg szybowy będzie wyposażony w układ grawitacyjnego opuszczania nadwagi, tzn. będzie możliwość również ewakuacji załogi z klatki wielkogabarytowej w przypadku awarii lub zaniku zasilania maszyny wyciągowej na najbliższy poziom wykorzystując różnicę ciężaru pomiędzy klatką wielkogabarytową a przeciwciężarem – informuje Tauron Wydobycie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *