Fot. PERN

Fot. PERN

Aktualności

Kolejne Megainwestycje PERN. Ich cel to m.in. zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski

Tematyka epidemii koronawirusa zdominowała opinię publiczną. Są jednak sprawy, jak np. energetyka, o których powinniśmy informować. PERN – strategiczny podmiot dla bezpieczeństwa energetycznego rozpoczął kolejne dwa projekty (w ramach programu Megainwestycje). Co to takiego?

 

Megainwestycje PERN to specjalny program, który zakłada rozbudowę infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym. Chodzi nie tylko o poszerzenie baz paliw, ale także zbiorników surowcowych i systemów rurociągów produktowych.

PERN prowadzi już inwestycje w kilku lokalizacjach, jednak dzisiaj firma poinformowała o dwóch kolejnych. Są to projekty w Rejowcu (okolice Chełma) i Dębogórzu (nad morzem, okolice Gdyni).

W Rejowcu magazynowane są takie paliwa, jak: benzyna bezołowiowa, olej napędowy i ołowiowy. Łącznie w tej lokalizacji znajduje się 59 zbiorników paliwowych, o całkowitej pojemności 235 tys. m3. W wyniku inwestycji PERN, powstaną kolejne dwa zbiorniki, a powierzchnia magazynowa zwiększy się do prawie 300 tys. m3.

Natomiast w nadmorskiej bazie paliw również powstaną kolejne dwa zbiorniki na olej napędowy. Pojemność magazynowa zwiększy się do prawie 250 tys. m3.

PERN informuje, że epidemia koronawirusa nie zatrzyma kluczowych inwestycji. Spółka logistyki naftowej zapewnia, że pracownicy przestrzegają wymogów bezpieczeństwa, a firma m.in. zwiększyła częstotliwość sprzątania i dezynfekcji pomieszczeń.

Grupa PERN prowadzi działalność w zakresie: transportu i magazynowania ropy naftowej oraz paliw, przeładunku paliw i ich składowania dla podmiotów zajmujących się handlem i dystrybucją paliw (m.in. Orlen czy Lotos). Firma zarządza siecią rurociągów naftowych i produktowych, posiada około 3,5 mln m3 pojemności magazynowej na ropę naftową oraz około 1,8 mln m3 na paliwa płynne. Dysponuje morskim terminalem przeładunkowym o mocy 40 mln ton ropy naftowej na rok oraz 4 mln ton paliw rocznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *