Mercedes

Mercedes

Aktualności

Miliardowa inwestycja Mercedesa. „Zakład w Jaworze odegra jeszcze większą rolę”

W 2019 r. w dolnośląskim Jaworze Mercedes zaczął produkować silniki, a następnie baterie do samochodów elektrycznych. Teraz czas na kolejny – jeszcze większy projekt. Prawdopodobnie inwestycja będzie motoryzacyjnym rekordem, bowiem jej wartość może przekroczyć 1 mld euro.

mercedes jawor

Fabryka Mercedesa w Jaworze. Fot Media Daimler

Wszystko wskazuje na to, że naprzeciwko istniejącej fabryki powstanie kolejny zakład, w którym będą produkowane dostawcze samochody Mercedesa. Co istotne z dolnośląskiej linii będą zjeżdżać jedynie pojazdy elektryczne.

Inwestycja w Jaworze jest związana z istotną reorganizacją, która ma nastąpić w całej europejskiej części Mercedesa. Firma dąży do tego, aby produkować jedynie samochody dostawcze, które posiadają napęd elektryczny.

– Kluczowym czynnikiem sukcesu jest reorganizacja naszej europejskiej sieci produkcji. Decyzja o wyborze Jawora to kolejny kamień milowy na drodze do elektromobilności. Ponadto musimy dostosować nie tylko nasze produkty, ale także cały łańcuch wartości – od zakupów przez produkcję i logistykę po sprzedaż – do wymogów przyszłości – informuje Mathias Geisen, szef Mercedes-Benz Vans.

„Jestem pewien, że kompetentny zespół w Jaworze odniesie sukces”

mercedes jawor

Fabryka Mercedesa w Jaworze. Fot Media Daimler

Przedstawiciele Mercedesa oraz strony rządowej podpisali memorandum, które zobowiązuje obie strony do dalszego rozwoju terenu przyszłej inwestycji. Ostateczna decyzja ws. lokalizacji fabryki zależy od przyznania pomocy publicznej dla tego projektu.

Mercedes zapowiada, że w latach 2023-2027 zamierza przeznaczyć na inwestycje związane z nową fabryką ponad miliard euro.

Już za kilka lat w Jaworze pracę będzie mogło znaleźć nawet 2,5 tysiąca osób. Przedstawiciele Mercedesa zgodnie podkreślają, że są zadowoleni z pracowników z dolnośląskiej fabryki.

– W globalnej sieci produkcyjnej konsekwentnie realizujemy strategię Mercedes-Benz w kierunku „electric only”. Zakład w Jaworze odgrywa w tym już dziś ważną rolę – a będzie odgrywał jeszcze większą, wzmocniony produkcją elektrycznych samochodów dostawczych. Jestem pewien, że doświadczony i kompetentny zespół w Jaworze odniesie sukces także w produkcji pojazdów w pełni elektrycznych – twierdzi Jörg Burzer, członek zarządu Mercedes-Benz Group AG ds. produkcji i zarządzania łańcuchem dostaw

Fabryka, która będzie wytwarzać dostawcze samochody elektryczne powstanie naprzeciwko istniejącego zakładu. Produkowane tam są baterie i silniki do samochodów elektrycznych. Dzięki sąsiedztwu obu zakładów Mercedes będzie mógł sporo zaoszczędzić na transporcie potrzebnych produktów i szybko reagować na zapotrzebowanie. Z pewnością decyzja o budowie nowego zakładu na Dolnym Śląsku jest również podyktowana bliskimi szlakami komunikacyjnymi – obiekty w Jaworze leżą tuż przy drodze ekspresowej S3 oraz niedaleko autostrady A4.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *