Konstrukcja zespołu Space Systems. Fot. Jakub Kopeć/AGH

Konstrukcja zespołu Space Systems. Fot. Jakub Kopeć/AGH

Technologie

Młodzi naukowcy z Polski wygrywają prestiżowe zawody robotyczne

Canadian Rover Challenge to międzynarodowe zawody robotyków, które gromadzą zespoły z całego świata. W tegorocznej edycji bezapelacyjne zwycięstwo odniósł polski zespół. Uczestnicy musieli mierzyć się z symulacjami zadań, jakie mogą wydarzyć się na pozaziemskiej planecie.

Canadian International Rover Challenge odbywały się w dniach 11-14 sierpnia 2023 r. w Kanadzie. W tegorocznej edycji wzięło udział 17 zespołów z całego świata.

Uczestnicy rywalizowali w ramach pięciu misji: Search & Rescue, Traversal+, Water Redirection, Land Speculation & Prospecting oraz Arm Dexterity. Młodzi robotycy musieli doprowadzić choćby do tego, by sterowany przez nich łazik mógł odłączyć istniejący rurociąg i przeprowadzić montaż nowej instalacji.

Triumf zespołu Space Systems

Konstrukcja zespołu Space Systems. Fot. Jakub Kopeć/AGH

Konstrukcja zespołu Space Systems. Fot. Jakub Kopeć/AGH

W tegorocznym konkursie bezapelacyjne zwycięstwo odnieśli studenci Akademii Górniczo-Hutniczej z zespołu Space Systems. Reprezentanci krakowskiej uczelni pokonali swoich przeciwników w czterech z pięciu zadań.

Zespół Space Systems został szczególnie doceniony za konstrukcję łazika oraz usprawnienia, które w nim zainstalowano.

– Sędziowie szczególnie docenili tzw. słońce, czyli specjalne źródło światła umieszczone na pojeździe i zapewniające dodatkowe oświetlenie w trudnych warunkach nocnych. Studenci świetnie radzili sobie z precyzyjnym sterowaniem ramieniem robotycznym i sprawnie przechodzili na dozwolone sterowanie ręczne łazikiem w momencie pojawienia się problemów z autonomią – informują przedstawiciele AGH.

Warto dodać, że trzecie miejsce w konkursie zajęli studenci Politechniki Łódzkiej z zespołu Raptors.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *