Ziarna kawy. Fot. Pixabay

Ziarna kawy. Fot. Pixabay

Aktualności

Mercedes i… kawa. Kolejna znana marka wybuduje fabrykę w Jaworze

Położone na Dolnym Śląsku 20-tysięczne miasto Jawor przyciąga znane i globalne marki. Kilka lat temu swoją produkcję uruchomił tu Mercedes. Koncern zainwestował kilkaset milionów euro w fabrykę silników oraz baterii do pojazdów. Tym razem w Jaworze swój zakład otworzy inny światowy producent, choć zupełnie z odmiennej branży.

Jacobs to marka, którą wielu z Was dobrze zna. Globalny producent kawy posiada już w Polsce jeden zakład zlokalizowany w wielkopolskim Sułaszewie. Tam powstają takie marki jak L’or czy Prima.

Firma Jacobs Douwe Egberts zdecydowała się na uruchomienie kolejnej linii produkcyjnej w Jaworze. Nie wiadomo jeszcze jakie marki kawy będą tu powstawać. W dolnośląskiej fabryce kawa będzie wypalana, mielona oraz pakowana.

Warto zauważyć, że Jawor to miejsce, w którym nadal jest duże bezrobocie. Według danych GUS wynosi ono 9,5%, co stanowi jeden z większych wyników w regionie.

Budowa zakładu rozpocznie się w 2026 roku i potrwa około cztery lata. Fabryka zostanie wybudowana na 20-hektarowej działce i będzie w dużym stopniu zautomatyzowana. Dlatego mimo istotnych nakładów inwestycyjnych (koszt budowy to ok 610 mln zł) pracę znajdzie w niej 50 osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *