Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #105: Odkamieniacz cyklonowy

W jednym z odcinków naszego programu pokazaliśmy Wam jak powstają frytki dla sieci restauracji McDonald’s. Jedno z pierwszych działań, które należy wykonać w tym procesie to staranne mycie i odkamienianie ziemniaków.

Za to zadanie w fabryce Farm Frites w Lęborku odpowiedzialny jest odkamieniacz cyklonowy. Dzięki starannemu usunięciu ziemi i kamieni z ziemniaków nie następują uszkodzenia części maszyn do obróbki produktów (łożyska, uszczelki itp.).

Jak przebiega proces odkamieniania cyklonowego? Nazwa wzięła się od cyklonu, czyli wirowego układu wiatru. Dlatego pierwszym krokiem w ramach tej technologii jest wprawienie wody w ruch wirowy. Kamienie zostają zatopione a następnie przetransportowane do odpowiedniego pojemnika. W następnym kroku ziemniaki są spłukiwane wodą, która krąży w bębnie w sposób ciągły.

Działanie odkamieniacza cyklonowego, a także wiele innych procesów związanych z obróbką ziemniaków, zobaczycie w odcinku programu Fabryki w Polsce, który nagraliśmy w zakładzie Farm Frites.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *