Aktualności

Odlewnia, która nie szkodzi. Przemysł 4.0 będzie ogrzewać miasto

Odlewnie to obiekty, które najczęściej kojarzą się z zanieczyszczaniem środowiska. Przykład fabryki VW Poznań pokazuje, że może być zupełnie odwrotnie. Energia odzyskana w poznańskiej odlewni zasili miejską sieć ciepłowniczą i tym samym przysłuży się do redukcji CO2.

Już od pięciu lat odlewnia Volkswagena Poznań przekazuje ciepło, które powstaje podczas pracy sprężarek i przekazuje je do miejskiej sieci ciepłowniczej. Uruchomienie najnowszej instalacji pozwoli na ten proces w dużo większej skali.

Inwestycja jest przeprowadzana we współpracy z Veolia Energia Poznań.

Z odlewni do sieci ciepłowniczej

Ciepło z Odlewni Volkswagen Poznań ogrzeje tysiące mieszkań w Poznaniu. Fot. VW Poznań

Ciepło z Odlewni Volkswagen Poznań ogrzeje tysiące mieszkań w Poznaniu. Fot. VW Poznań

Ciepło powstaje podczas procesu topienia aluminium w piecach gazowych. Dotychczas duże ilości energii trafiały po prostu do atmosfery. Dzięki najnowszej inwestycji ciepło trafi do wymiennika, gdzie ogrzewa wodę. Następnie przez kolejny wymiennik zostanie przetransportowane do instalacji ciepłowniczej Veolia Energia.

Według szacunków firma wprowadzi do sieci ciepłowniczej energię o wartości 56 tys. gigadżuli. To pozwoli na ogrzanie ok. 4,5 tys. mieszkań, centrum handlowego i pobliskiego zakładu.

Przedsięwzięcie umożliwi istotną redukcję emisji dwutlenku węgla – ok. 2 440 ton CO2 rocznie.

Korzyści dla miasta

– To prośrodowiskowe rozwiązanie wywiera pozytywny wpływ nie tylko na nasz zakład. Realizując założenia naszej strategii pomagamy zmniejszyć emisje dwutlenku węgla w Poznaniu, zredukować występowanie wysp ciepła i skierować blisko 16 tysięcy megawatogodzin energii cieplnej rocznie do ogrzewania domów, hal i obiektów handlowych znajdujących się w jej sąsiedztwie. To doskonały przykład korzyści jakie może nowoczesne miasto czerpać z przemysłu 4.0 zlokalizowanego w jego granicach – twierdzi Dietmar Mnich, prezes zarządu Volkswagen Poznań.

Odlewnia VW Poznań to jeden z największych tego typu obiektów w całym koncernie. W obiekcie powstają m.in. obudowy skrzyni biegów, głowice cylindrowe oraz obudowy sprzęgła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *