Testowanie rozwiązania VR. Fot. JSW/Mateusz Paszek

Testowanie rozwiązania VR. Fot. JSW/Mateusz Paszek

Technologie

Przede wszystkim bezpieczeństwo.  Systemy VR pomogą w szkoleniu górników

Wirtualna rzeczywistość cieszy się coraz większą popularnością w przemyśle. Pisaliśmy już o zakładach VW Poznań, gdzie pracownicy mogą korzystać z wirtualnych rozwiązań. Ułatwiają one pracę oraz przyspieszają produkcję. Systemy VR już wkrótce będą pomagały górnikom z JSW. Jaki jest cel tego projektu?

Poprawa bezpieczeństwa pracy pod ziemią. To podstawowy cel wspólnego przedsięwzięcia pod nazwą Sense VR. Nad projektem pracują spółki Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Główny Instytut Górnictwa. Projekt został dofinansowany przez NCBiR.

Rolą JSW będzie przygotowanie części programistycznej oraz przeprowadzenie dydaktycznych aspektów projektu. Natomiast pracownicy Głównego Instytutu Górnictwa przygotują trzy scenariusze szkoleniowe.

Realistyczne szkolenia VR

Rozwiązania wirtualnej rzeczywistości posłużą w szkoleniu górników. W ramach edukacji kursanci będą mogli przejść drogę wypadków, które rzeczywiście miały miejsce w ostatnich latach.

– Fabuła szkoleń jest projektowana w sposób, który umożliwia uczestnikom wybór indywidualnej ścieżki postępowania oraz daje im możliwość realnego wpływu na sposób ich zakończenia – mówi Szymon Łagosz z Głównego Instytutu Górnictwa.

Obecnie trwa testowanie aplikacji, a górnicy z nich korzystający mogą zgłaszać swoje uwagi.

– Realistyczne odwzorowanie pracy pod ziemią w cyfrowej przestrzeni, pozwala kursantom nie tylko utrwalić i uzupełnić wiedzę teoretyczną, ale wykształcić właściwe procedury postępowania w sytuacjach niebezpiecznych, których nie bylibyśmy w stanie stworzyć w realnych warunkach – twierdzi Aldona Urbanek z JSW Szkolenie i Górnictwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *