Polski gigant dołączył do międzynarodowego projektu recyklingowego Nextloop. Celem projektu jest dążenie do produkcji bardziej przyjaznych środowisku opakowań plastikowych. Dzięki nowej współpracy, Orlen będzie miał dostęp do zaawansowanych technologii recyklingu i produkcji polimerów.
Technologia opracowana w ramach projektu Nextloop umożliwia ponowne wykorzystywanie plastikowych opakowań z odpadów konsumenckich. Obecnie plastikowe opakowania są wytwarzane wyłącznie z tworzyw typu virgin, natomiast ich recykling jest bardzo utrudniony ze względu na zanieczyszczenia oraz dodatki, które posiadają dane opakowania.
Wielkim wyzwaniem dla projektu jest spełnienie restrykcyjnych wymagań stawianych materiałom, które muszą być wolne od szkodliwych substancji, ale również np. nieprzyjemnego zapachu.
– Zrównoważona petrochemia to jeden ze strategicznych kierunków rozwoju Grupy ORLEN. W szczególności, mamy aspiracje stać się liderem Europy Środkowo-Wschodniej jeśli chodzi o recykling plastików. Do końca 2030 roku chcemy 10-krotnie zwiększyć nasze moce recyklingowe do 300 tys. ton rocznie – mówi Arkadiusz Majoch, Dyrektor Biura Badań i Rozwoju Petrochemii i Rafinerii Przyszłości ORLEN.
Dekontaminacja i nowatorska dezynfekcja
W ramach Nextloop wykorzystuje się innowacyjne metody, takie jak dekontaminacja oraz zaawansowane procesy sortownicze (oparte na markerach fluorescencyjnych). Nowoczesna technologia PolyPrism umożliwia identyfikację i oddzielenie polipropylenu, który jest zaakceptowany do kontaktu z żywnością, od pozostałych odpadów. Kolejnym ważnym elementem procesu recyklingowego, jest nowatorska dezynfekcja PPristine.
Technologia wykorzystywana w projekcie Nextloop została przetestowana pilotowo. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie jej w skalę przemysłową, w czym ma wziąć udział Grupa Orlen.
Dodaj komentarz