Magazyn energii w Nowym Czarnowie. Fot. PGE

Magazyn energii w Nowym Czarnowie. Fot. PGE

Aktualności

Nowa inwestycja PGE: ogromny magazyn energii

W Nowym Czarnowie (woj. zachodniopomorskie) powstanie jeden z największych w Europie bateryjnych magazynów energii o mocy 400 MW. Inwestycja umożliwi dostarczenie prądu dla ponad 100 tysięcy gospodarstw domowych.

Magazyn energii Gryfino pozwoli na magazynowanie energii pochodzącej z farm wiatrowych. Ponadto przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa sieci energetycznej na terenie Polski. Koniec budowy zaplanowany jest w 2029 roku.

PGE posiada już dwa magazyny energii. W 2020 roku oddano do użytku pierwszy magazyn, znajdujący się w Rzepedzi na Podkarpaciu o mocy około 2,1 MW. Natomiast rok później został wybudowany na Górze Żar w województwie śląskim magazyn energii o mocy 500 kW. Celem PGE jest osiągnięcie co najmniej 800 MW w magazynach energii do 2030 roku. 

Nie tylko magazyny bateriowe

Za gromadzenie energii odpowiadają nie tylko magazyny bateriowe, ale również elektrownie szczytowo-pompowe. Łączna moc wszystkich tego typu elektrowni w Polsce to około 1,5 GW. 

Największe tego typu elektrownie znajdują się w: Żarnowcu (gromadzi energię o mocy 716 MW), Porąbce-Żarze (500 MW), Solinie (200 MW), Dychowie (90 MW). PGE planuje rozpoczęcie budowy nowej elektrowni szczytowo-pompowej w Bystrzycy Kłodzkiej o mocy aż 1 GW. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *