Produkcja świec. Fot. Mat. pras.

Produkcja świec. Fot. Mat. pras.

Technologie

Polscy inżynierowie stworzyli unikalną świecę jodową

Jod to ważny składnik ludzkiego organizmu. Ten pierwiastek ma wpływ na pracę mózgu i wspiera koncentrację. Eksperci i naukowcy z Polski stworzyli nieosiągalne wcześniej połączenie jodu z olejami naturalnymi. Dzięki temu będzie możliwa produkcja jodowych świec.

Rozwiązanie zostało opracowane przez ekspertów z Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu we współpracy z Gala Group Poland. To pierwsza tego typu technologia, dlatego wynalazek jest chroniony patentem.

Produkt powstał na bazie unikatowej mieszanki jodu, parafin oraz olejów naturalnych. Opracowanie składu świecy było dużym wyzwaniem dla zespołu.

– Jod jest pierwiastkiem pożytecznym, ale stawiającym przed nami wiele wyzwań. Jest trudny do użycia, szczególnie w procesach przemysłowych, ze względu na wysoką reaktywność. Ciężko przechowywać go w instalacjach i zbiornikach z materiałów konwencjonalnych, ponieważ reaguje z materiałami, z których są zbudowane, niszcząc instalacje produkcyjne. Co warte podkreślenia – naszym specjalistom udało się uporać z tym niezwykle trudnym wyzwaniem. Dopiero w wyniku spalania mieszanek parafinowo-olejowych zawartych w świecy, jod powraca do postaci aktywnej, która nie tylko może wspomagać organizm człowieka, lecz także pomaga niszczyć wirusy, bakterie i grzyby – mówi Grzegorz Putynkowski, prezes Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu.

Komercyjna sprzedaż świec jodowych rozpocznie się już za kilka miesięcy. Powstaną świece o różnych rozmiarach i zapachach. W początkowym etapie produkty będą trafiały na rynek polski i niemiecki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *