Zakłady Stilonu. Fot. Facebook.

Zakłady Stilonu. Fot. Facebook.

Przemysłowe historie

#KalendariumPrzemysłowe: Powstanie Stilonu

W szczytowym momencie swojej produkcji Stilon zatrudniał prawie 10 tysięcy pracowników. Jeszcze w latach 80. te zakłady były dumą i wizytówką Gorzowa Wielkopolskiego Co obecnie się dzieje z zakładami Stilonu?

To było dokładnie 70 lat temu. 7 lipca 1951 roku uruchomiono produkcję w Zakładach Włókien Chemicznych „Stilon”. Fabryka z Gorzowa Wielkopolskiego na początku swojej działalności skupiała się głównie na produkcji jedwabiu włókienniczego.

Taśma magnetofonowa marki Stilon. Fot. Wikipedia.

Taśma magnetofonowa marki Stilon. Fot. Wikipedia.

Dopiero w kolejnych latach rozpoczęto produkcję materiałów, z których poznała ją cała Polska. To popularne stilonki, czyli taśmy i kasety magnetofonowe, które w seryjnej ilości powstawały w gorzowskim zakładzie. Oprócz tego pracownicy Stilonu zajmowali się także wytwarzaniem taśm magnetowidowych oraz dyskietek komputerowych.

W latach 80. w fabryce miało pracować 7,5 tysiąca osób. Dzięki zakładom Stilonu rozwinęło się wiele podmiotów – powstał klub piłkarski, basen oraz lodowisko. Fabryka przyczyniała się do rozbudowy miasta.

Jednak podobnie, jak słynne, dębickie zakłady Igloopolu, wielki zakład z Gorzowa nie wytrzymał doby transformacji. Rozpoczęły się masowe zwolnienia, a fabryka popadała w coraz większe długi.

Dzisiaj większość z ogromnego majątku Stilonu została sprzedana albo wydzierżawiona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *