Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #86: Badania NDT

Prawie w każdym zakładzie produkcyjnym znajduje się dział kontroli jakości. Jego pracownicy badają, czy wyprodukowany przedmiot lub urządzenie spełnia wymagania i nadaje się do użytku. W tym celu stosuje się różne metody badawcze – jedną z nich może być NDT.

NDT – non destructive testing, czyli badanie nieniszczące. Tak określa się specyficzne techniki badawcze, które mają na celu wykrycie wad produktu, ujawnienie nieciągłości materiałowych czy ocenę właściwości danych obiektów. Co istotne ten rodzaj badania nie powoduje jakichkolwiek zmian struktury badanych rzeczy.

Laboratorium

Laboratorium

Badanie NDT można przeprowadzić za pomocą różnych metod, np. radiograficznych, wizualnych, ultradźwiękowych czy magnetyczno-proszkowych. W ramach tej techniki stosuje się także badania szczelności, grubości czy identyfikacji materiału.

Przykładowo badanie optyczne wykonuje się za pomocą specjalistycznych przyrządów optycznych, które pozwalają na wykrycie nieciągłości materiału, bardzo często w miejscach trudno dostępnych.

Innym przykładem może być metoda radiografii cyfrowej, dzięki której pracownicy działu kontroli jakości mogą prześwietlić dany produkt pod kątem rozkładu warstw.

Badania NDT przeprowadza się choćby w zakładach WSK-Tomaszów Lubelski, podczas produkcji części lotniczych. W tym obiekcie stosuje się metodę fluoroscencyjną. Możecie to zobaczyć w odcinku programu „Fabryki w Polsce”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *