Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #28: Topnikowanie

Zanim materiał trafi do pieca cynkowniczego musi przejść przez kilka procesów. Pracownicy ocynkowni dbają o m.in odtłuszczanie, trawienie, płukanie czy topnikowanie powierzchni. W jakim celu przeprowadza się ostatni z tych procesów?

ZnCl2 i NH4Cl. Czy pamiętacie z lekcji chemii, co oznacza ten zapis? Tak, jest to chlorek cynku i chlorek amonu. To właśnie w roztworze wodnym tych substancji zanurzany jest materiał stalowy lub żeliwny, co nazywamy  topnikowaniem.

Podstawowy cel tego procesu to zabezpieczenie stali przed utlenieniem powierzchni, co zdarza się podczas trawienia materiału. Topniki oczyszczają powierzchnię stali z wszelkich pozostałości tlenków, dzięki czemu zapewniony jest  prawidłowy przebieg reakcji chemicznych podczas cynkowania.  Warto dodać, że w czasie  topnikowania następuje również polepszenie zwilżalności powierzchni stali poprzez ciekły cynk.

Jeżeli chcecie zobaczyć, jak w praktyce przebiega topnikowanie, to warto zobaczyć jeden z odcinków „Fabryk w Polsce”.  W naszym programie, który nagraliśmy w fabryce firmy Joskin przedstawiliśmy pełen proces cynkowania ogniowego oraz inne towarzyszące temu działania.

One thought on “Słownik przemysłowy #28: Topnikowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *