Kombinat metalurgiczny w Nowej Hucie. Fot. Piotr Tomaszewski, Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Kombinat metalurgiczny w Nowej Hucie. Fot. Piotr Tomaszewski, Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Aktualności

Wielki piec w Nowej Hucie będzie ponownie uruchomiony

Pod koniec listopada ubiegłego roku informowaliśmy o wygaszeniu huty ArcelorrMittal w Krakowie. Tym razem mamy jednak dobre wieści. Prawdopodobnie w połowie marca huta wznowi działalność, a pracownicy będą mogli wrócić do swoich obowiązków. Jakie są powody takiej decyzji?

 

Kilka tygodni temu dyrektor generalny i prezes zarządu ArcelorMittal Poland tak tłumaczył decyzję o zawieszeniu produkcji w Nowej Hucie: –  Nasze trzy wielkie piece pracują obecnie na technologicznym minimum, co sprawia, że dalsze ograniczanie wielkości produkcji nie wchodzi w grę. Sytuacja rynkowa wciąż się pogarsza, a prognozy nie napawają optymizmem, dlatego nie mamy wyboru – niestety musimy tymczasowo zatrzymać wielki piec w naszej krakowskiej hucie – informował prezes Geert Verbeeck.

W zakładzie, w którym pracuje ok. 2 tys. pracowników, część musiała przejść na tzw. postojowe, a niektórzy udali się do pracy w fabryce ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej. Pozostała część załogi pozostała w Nowej Hucie przy konwersacji zakładu.

Zmiana decyzji

Wczoraj, 3 lutego największy producent stali w Polsce przekazał nowe stanowisko w tej sprawie.

–  Decyzja o ponownym uruchomieniu instalacji wynika z konieczności dostarczenia slabów (półproduktów) do huty ArcelorMittal w Gandawie w Belgii, gdzie rozpocznie się remont wielkiego pieca, a także z konieczności uzupełnienia strat produkcyjnych w zakładach ArcelorMittal Europe – wyjaśnia Marc De Pauw, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

Firma zakłada, że wznowienie produkcji powinno nastąpić w połowie marca, choć ostateczna data jest uzależniona od czasu potrzebnego na przygotowania.

Nie wiadomo, co ostatecznie zaważyło na stanowisku ArcelorMittal. Wiemy jedynie, że na zmianę decyzji próbowali wpłynąć przedstawiciele rządu, władz miasta i województwa oraz związkowcy.

–  Decyzja ArcelorMittal o ponownym uruchomieniu wielkiego pieca w krakowskiej hucie jest m.in. efektem działań Polski ws. poprawy konkurencyjności przemysłu stalowego, np. wprowadzenia rekompensat dla branż energochłonnych – uważa Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz.

ArcelorMittal Poland to największy producent stali w Polsce. Spółka posiada nad Wisłą pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. ArcelorMittal Poland zatrudnia 12 tys. pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *