Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #64: Zgrzewanie kształtowe

Okna to jedne z podstawowych elementów naszych mieszkań. Jeżeli wyglądają w sposób mało estetyczny – mogą budzić naszą niechęć. Istnieje technologia zgrzewania kształtowego, która nie tylko poprawia kwestię wyglądu okna, ale powoduje także większą szczelność i trwałość tego produktu.

Tradycyjne metody łączenia profili okiennych są realizowane za pomocą stopionego plastiku.  Niestety nadmiar tworzywa może spowodować tzw. wypływkę, która będzie bardzo nieestetyczna. Co więcej przy standardowym zgrzewaniu kolor okleiny często pozostawia wiele do życzenia.

Precyzja i estetyka

Dzięki technologii zgrzewania kształtowego można zniwelować te braki. Wylewka zostaje całkowicie wyeliminowana, przez co nie ma  także konieczności korzystania z oczyszczarek. Połączenia wykonane przez zgrzewanie kształtowe są nie tylko niewidoczne, ale także precyzyjne, ponieważ maszyna dociera to trudnodostępnych miejsc.

Jak działa maszyna do zgrzewania kształtowania? – Dzięki zastosowaniu systemu preoczyszczania, specjalnych kształtów luster i formowania powierzchni po połączeniu profili, zgrzane naroża nie wymagają późniejszego oczyszczania zgrzewów. Maszyna sama wybiera program odpowiedni dla danego kształtu profilu, koloru lub rodzaju okleiny. Ustala, jaka ma być temperatura zgrzewania, czas pracy i wygląd spoiny (na gładko lub z rowkiem) – tak działa technologia Graf Synergy, przedstawiona na portalu forumbranzowe.com.

Zgrzewanie kształtowe, a także cały proces produkcji okien możecie zobaczyć w jednym z odcinków programu „Fabryki w Polsce”. Odwiedziliśmy Śląską Fabrykę Okien KNS, w której powstają m.in. okna klasy premium, produkowane z profili PVC linii Softline.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *