W zasadzie każda fabryka potrzebuje miejsca, w którym może się odbyć przegląd narzędzi potrzebnych do produkcji, a w razie potrzeby – ich regeneracja lub naprawa. Takie są właśnie zadania narzędziowni. Choć trzeba pamiętać, że pod tym terminem mogą kryć się dwa znaczenia.
Narzędziownią możemy nazwać zarówno wydział zakładu przemysłowego, jak i samodzielnie działającą firmę. Jakie mogą być różnice w funkcji takich obiektów?
Dział fabryki
Pracownicy narzędziowni, jako wydziału fabryki, zajmują się przede wszystkim wspieraniem procesów produkcyjnych w firmie. Ich rolą jest dostarczanie przyrządów potrzebnych do fabrykacji, prowadzenie ewidencji narzędzi, a w miarę potrzeby – ich zakup. Rolą tego wydziału firmy jest również monitoring zużycia narzędzi, przeglądy, naprawy i regeneracje. W narzędziowni odbywa się często wytwarzanie nowych narzędzi, które następnie posłużą pracownikom innych wydziałów firmy.
Dzięki narzędziowni firma ma pełną kontrolę nad stanem przyrządów koniecznych do produkcji, przez co przedsiębiorstwu nie grożą długie przestoje i opóźnienia. Własną narzędziownie posiada m.in. firma Radmot. Ten obiekt możecie zobaczyć w odcinku programu „Fabryki w Polsce”.
Samodzielna narzędziownia
Jednak narzędziownie mogą być także osobnym, samodzielnym przedsiębiorstwem. To zakłady, które specjalizują się w produkcji określonych narzędzi. Są to przeważnie formy wtryskowe, wykrojniki, tłoczniki, zaginaki oraz inne przedmioty, które mogą być potrzebne klientom podczas procesów produkcyjnych.
Dodaj komentarz