Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #36: Operator maszyny wtryskowej

W naszym słowniku staramy się informować o specyfice stanowisk w fabrykach. W wielu zakładach możemy znaleźć odpowiedzialnych za ustawianie maszyn, np. pakujących, formujących czy wtryskowych. Dzisiaj przedstawimy obowiązki ustawiaczy, którzy zajmują się wtryskarkami.

Ustawiacz maszyn wtryskowych odpowiada za programowanie oraz przygotowanie wtryskarki do pracy, montaż i demontaż form oraz odpowiednie ustawienie parametrów produkcji. Pracujący na tym stanowisku powinni także prowadzić działania kontrolne nad pracą maszyny, a w razie potrzeby przeprowadzić drobne naprawy.

A jakie powinny być kwalifikacje ustawiacza maszyn wtryskowych? Najczęściej pracodawcy wymagają od potencjalnych kandydatów wykształcenia technicznego, choć nie jest to warunek konieczny. Większe znaczenie przywiązuje się do doświadczenia zawodowego na podobnym stanowisku. Pracodawcy przychylnym okiem patrzą na kandydatów, którzy posiadają znajomość procesów przetwórstwa tworzyw czy potrafią wykonywać pomiary.

Praca ustawiacza maszyn wtryskowych wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Dlatego zadania na tym stanowisku może wykonywać osoba przygotowana oraz posiadająca odpowiednią wiedzę na temat maszyny.

O pracy ustawiacza maszyn opowiedzieliśmy także w programie „Akcja rekrutacja”, który został nagrany w zakładzie firmy Sanhua Aweco (producent komponentów dla branży AGD i automotive). Z odcinka dowiecie się na jakie stanowiska rekrutuje i co ma do zaoferowania kandydatom tyski zakład.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *