Fabryka Ciech Soda Polska. Fot. ciechgroup.com

Fabryka Ciech Soda Polska. Fot. ciechgroup.com

Aktualności

Ciech instaluje urządzenie za 80 mln zł. „Już dziś kontraktujemy krzemiany z nowego pieca”

Istnieją branże przemysłu, w których polscy producenci są bardzo silni. Taki sektor stanowi produkcja krzemianów, gdzie grupa Ciech jest największym dostawcą w Europie. Najnowsza inwestycja w Żarach jeszcze bardziej umocni polską spółkę na pozycji lidera.

Krzemiany sodu i potasu – wytwarzane przez Ciech – są używane do produkcji krzemionki strącanej. To produkt o dużym potencjale biznesowym. Według analityków rynek krzemionki strącanej będzie systematycznie wzrastał. Warto podkreślić, że jego sprzedaż nie została zahamowana przez pandemię koronawirusa.

Z krzemionki strącanej powstaje wiele produktów. To m.in. energooszczędne opony, ale także pasty do zębów, farby, kosmetyki czy wypełniacze do tworzyw.

Nic więc dziwnego, że najnowsza inwestycja Ciechu cieszy się dużym zainteresowaniem klientów. – Już dziś kontraktujemy krzemiany z nowego pieca, korzystając z bardzo dobrej reputacji Ciech na rynku europejskim – mówi Robert Janeczko, szef biznesu krzemianowego w Grupie Ciech.

Nowa inwestycja – wiele korzyści

Na terenie fabryki Ciechu w Żarach powstanie nowy piec do wytapiania szklistego krzemianu sodu. Inwestycja nie tylko umocni mocną pozycję Ciechu wśród producentów surowca, ale także będzie oznaczać korzyści finansowe i ekologiczne.

Nowy piec zwiększy moce produkcyjne krzemianów o 30%. Po pełnym uruchomieniu, inwestycja ma podwyższyć przychody biznesu krzemianowego o ok. 60 mln zł rocznie – twierdzi Mirosław Skowron, członek zarządu Ciechu.

To jednak nie wszystko. Nowe urządzenie w zakładzie Ciechu przyczyni się także do obniżenia emisji dwutlenku węgla. Redukcja o 20 % w porównaniu z dotychczasową technologią, to skutek lepszych parametrów wydajności i oszczędności paliwa nowego pieca.

Zakończenie budowy nowego pieca ma nastąpić do końca 2021 roku. Wartość inwestycji to 80 mln zł.

3 thoughts on “Ciech instaluje urządzenie za 80 mln zł. „Już dziś kontraktujemy krzemiany z nowego pieca”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *