Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #87: Perforacja

Perforowane blachy są dzisiaj obecne w wielu dziedzinach. Możemy się z nimi spotkać w formie elementów mebli, detali architektonicznych, a także przy konstrukcjach maszyn i urządzeń. Na czym polega ich specyfika?

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Perforacja metali polega na wykonywaniu w tych materiałach różnego rodzajów otworów. W zależności od rodzaju metalu, kształtu, grubości czy wielkości dobiera się przeprowadzenie odpowiedniej metody perforacji.

Ten proces jesteśmy w stanie przeprowadzić za pomocą różnych maszyn. Jak możecie zobaczyć w odcinku programu „Fabryki w Polsce”, który nagraliśmy w firmie ATT (producent odwodnień ze stali nierdzewnej), perforacja jest wykonywana poprzez prasę krawędziową.

Inną metodą może być wycinanie laserowe. To sposób bardzo precyzyjny, bowiem wykonamy otwory o niestandardowych wymiarach i wzorach.  Jeszcze innym rozwiązaniem jest zastosowanie wykrawania.

Dzięki perforacji można wykonać otwory – okrągłe, kwadratowe, podłużne lub sześciokątne. Znajdą one zastosowanie w wielu branżach przemysłu, m.in. automotive, farmaceutycznym, chemicznym czy budowlanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *