Technologie

Terminale do pracy w ekstremalnych warunkach

Czy ktoś z Czytelników próbował kiedyś podpalić swój tablet przy pomocy benzyny? A potem ugasić go wodą z węża? A potem – jak gdyby nigdy nic – dalej z niego korzystać? Brzmi niewiarygodnie, ale przekonajmy się, że cuda są możliwe. Nawet w sprzętowym piekle…

Upał, wszechobecny kurz, a do tego kwaśne opary związków chemicznych. Maszyny produkcyjne nawet w takich warunkach doskonale sobie radzą, ale ludzie muszą zakładać ochronne kombinezony, maski i specjalne obuwie. Aby zminimalizować ryzyko zagrożenia ich życia i zdrowia, dąży się do jak najdalej posuniętej automatyzacji procesów wytwórczych, stąd też przy nowoczesnych liniach produkcyjnych częściej można zobaczyć uwijające się przy pracy wielorękie roboty niż żywego człowieka. Według danych McKinsey Polska do 2023 roku aż połowę czasu pracy w fabrykach mogą przejąć urządzenia automatyczne. Ale ktoś przecież musi w hali nadzorować ich działanie oraz koordynować czynności pracowników. Trudno sobie jednak wyobrazić sytuację, aby biegał od człowieka do człowieka czy od maszyny do maszyny. Zwłaszcza tam, gdzie piekielny jest nie tylko hałas, ale i temperatura czy zapylenie. Wtedy do akcji wkracza Posiflex.

Próba ognia i wody

Terminal dotykowy POS KS 7415

Terminal dotykowy POS KS 7415

Można je umieścić wszędzie: terminale Posiflex z serii POS dają się bez trudu zamontować na ścianie, w szafce bądź bezpośrednio na urządzeniu w hali produkcyjnej. To właśnie one sprawiają, że pobyt personelu nadzorującego w tym środowisku zostaje zredukowany do minimum. Korzystając z ekranów dotykowych o wygodnej przekątnej  15–17 cali może on nie tylko sterować pracą maszyn, ale także komunikować się z innymi pracownikami. Ale jakim cudem czułe urządzenie elektroniczne wytrzymuje w takich warunkach? To efekt 30 lat innowacyjnych rozwiązań wdrażanych przez inżynierów firmy Posiflex. Terminal musi znieść wysoką temperaturę i kurz? Posiada więc wydajny system pasywnego chłodzenia, który sprawia, że do jego wnętrza nie dostaje się zapylone powietrze. Ma być odporny na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne? Jego wykonana z odlewu aluminiowego obudowa jest szczelna i wytrzymała, a ekran nie poddaje się nawet narażony na kontakt z ogniem i wodą. Kto nie wierzy, niech obejrzy film z testów powyżej – mocne wrażenia gwarantowane!

Obsługa terminala w rękawicach

Co niesłychanie ważne: dotykowy ekran, dzięki zastosowaniu specjalnej nakładki rezystywnej umożliwia pracę w rękawicach oraz nawet wtedy, kiedy jest mokry lub przybrudzony. Alternatywnie może zostać wyposażony w nakładkę dotykową IR, czyli działającą na podczerwień. W tak dobrze strzeżonym wnętrzu kryje się zaś procesor Celeron J1900, pojemny dysk SSD oraz 8 GB RAM. Dodajmy do tego 6–7 portów USB, 4 COM i HDMI, a otrzymamy produkt, który okazuje się niezbędny wszędzie tam, gdzie inne urządzenia mogą odmówić posłuszeństwa. Mało tego! Produkty tej marki znakomicie zdają egzamin nie tylko w halach produkcyjnych, ale także w innych pomieszczeniach, gdzie jest gorąco, wilgotno lub zachodzi konieczność częstego przenoszenia urządzenia z miejsca na miejsce. I tak na przykład chłodzony pasywnie minikomputer POS Box może być z powodzeniem wykorzystywany do obsługi nawet dwóch monitorów VGA nie tylko w hali produkcyjnej, ale także na dowolnym stanowisku handlowym czy usługowym: w sklepie, kiosku lub punkcie gastronomicznym. Wizja przyszłości staje się teraźniejszością. I jak widać nie daje zamknąć się za bramami fabryk.

Kierunek: uniwersalność

Sprzęt dla kierowców TIRów

Sprzęt dla kierowców TIRów

To coraz wyraźniejszy trend. Amerykańska firma LRS opracowała zestaw PRONTO, który umożliwia zaprogramowanie aż do 6 komunikatów, które wysyłane są bezpośrednio na pager tekstowy po wciśnięciu odpowiedniego przycisku na transmiterze. Idealnie sprawdzi się nie tylko w zakładach produkcyjnych, ale też w restauracjach, przychodniach, domach pomocy społecznej i – co najważniejsze – w zespołach ratownictwa medycznego, które przy pomocy takich pagerów otrzymywałyby informacje z miejsca wypadku. Ten sam producent wyjechał z fabryk na szerokie drogi, tworząc także niezwykle praktyczne urządzenie do sprawnego zarzadzania spedycją, obsługą i załadunkiem oraz rozładunkiem samochodów ciężarowych. TIR-y wyposażone w ten rodzaj pagera otrzymują od dyspozytora na bieżąco wiadomości o czasie, miejscu i kolejności, w jakiej odbywać się będzie obsługa poszczególnych pojazdów.

Wytrzymały palmtop

Czytnik kodów kreskowych

Czytnik kodów kreskowych

Z kolei SUNMI L2K to prawdziwy pistolet! I to nie tylko ze względu na wygląd i fakt, że z łatwością mieści się w kieszeni. Ów palmtop z niezwykle czułym czytnikiem pozwala na skanowanie w niewiarygodnie szybkim tempie kodów kreskowych – także tych porysowanych czy zaplamionych. Niestraszny mu upadek z dużej wysokości, a sprawdzi się nie tylko przy taśmie produkcyjnej czy w magazynie, ale także w sklepach wielkopowierzchniowych czy przedsiębiorstwach transportowych. Oszczędność czasu, bezawaryjność, możliwość obsługi w każdych warunkach – urządzeniami spełniającymi te wymogi fabryki dzielą się z innymi gałęziami gospodarki. Ta sprzętowa uniwersalność może już w niedalekiej przyszłości okazać się ich kołem zamachowym – i to w wymiarze globalnym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *