Technologie

W jaki sposób oprogramowanie pomaga w zarządzaniu produkcją?

Współczesne fabryki to często wielkie i skomplikowane organizmy. Zarządzający zakładami muszą nadzorować pracę wielu urządzeń, monitorować poszczególne procesy oraz dbać o dostawy surowców potrzebnych do produkcji. Z drugiej strony kierownictwo fabryki musi również kontrolować koszty produkcji, natomiast przed kontrahentami odpowiada za czas realizacji zamówień. Czy istnieje „złoty środek”, który mógłby ułatwić zarządzanie fabryką?

Jednym z rozwiązań informatycznych, które usprawnia procesy produkcyjne i okołoprodukcyjne jest system ERP XL firmy Comarch. To polski produkt, którego funkcjonalności są dostosowane do potrzeb zarówno produkcji procesowej, jak i dyskretnej.

W jaki sposób ERP XL może pomóc w zarządzaniu fabryką? Skupmy się na najważniejszych kwestiach.

Jedną z możliwości systemu Comarchu jest wsparcie przy konfiguracji produktu. Dzięki oprogramowaniu pracownicy zakładu mogą dokonać, np. kalkulacji kosztów wytworzenia produktów czy dokonać symulacji cen sprzedaży w oparciu o szereg parametrów. To duża pomoc w dobie tzw. oszczędnej produkcji, a także coraz większej konkurencji w niektórych branżach.

Planowanie produkcji

Tak wygląda system ERP XL. Fot. Comarch

Tak wygląda system ERP XL. Fot. Comarch

Czas to pieniądz. Obecnie to stare powiedzenie coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Jeżeli menadżerowie fabryki nie będą potrafili odpowiednio zaplanować zadań załogi, wydłuży się okres tworzenia produktu. Przez to firma może stracić kontrahentów.

Dlatego kolejną z możliwości ERP XL, która z pewnością przyda się we współczesnych fabrykach, jest funkcja wsparcia przy planowaniu produkcji.

Generowanie rezerwacji na surowce; raportowanie zajętości zasobów produkcyjnych i ich przepinanie między zleceniami czy generowanie terminów na wykonanie operacji produkcyjnych z uwzględnieniem kalendarzy zasobów – to kolejne z możliwości, które oferuje system ERP XL.

Warto w tej kwestii przedstawić konkretny przykład. Jedną z firm, które wdrożyły oprogramowanie Comarchu do swojej produkcji jest polski producent – firma Torf Corporation. To właściciel marki Tołpa, czyli znanych – nie tylko w Polsce – kosmetyków oraz kremów do pielęgnacji twarzy.

O skali działalności firmy mogą mówić jej statystyki produkcji. Każdego miesiąca na dwunastu liniach napełniających w fabryce firmy wytwarzanych jest 2,5 mln produktów, które następnie trafiają do rozmaitych krajów Europy, Ameryk oraz Azji.

Dzięki systemowi ERP XL załoga pracująca przy produkcji kremów Tołpa ma możliwość, np. kontroli naważania surowców niebezpiecznych. System ułatwia także zarządzanie terminami ważności. To kwestie bardzo ważne zarówno w branży kosmetycznej, jak i innych związanych z higieną czy zdrowiem człowieka.

A co o ERP XL sądzą pracownicy, którzy na co dzień korzystają z oprogramowania Comarchu?:

– ERP XL pozwala mi w przejrzysty sposób przygotowywać odpowiednie ilości surowców potrzebnych do przygotowania zlecenia produkcyjnego. System precyzyjnie wskazuje w jakiej ilości i jakie surowce powinienem naważyć. Od razu drukowana jest etykieta do oznaczenia odpowiedniego surowca, co pozwala na uniknięcie pomyłek i dokładne gospodarowanie produktem – mówi Artur Krysiak, starszy magazynier naważający w firmie Torf Corporation.

Pozostała część pracowników Torf Corporation chwali także system ERP XL za elastyczność. Oprogramowanie można w pełni dostosować do potrzeb konkretnego członka załogi fabryki.

Wsparcie dla kierownictwa fabryki

System ERP XL Comarchu to pomocne narzędzie nie tylko dla pracowników produkcyjnych, ale także dla kierownictwa i menadżerów produkcji. Zarządzający wspomnianej firmy Torf Corporation chwalą sobie system, ponieważ dzięki niemu mogą bardziej dokładnie monitorować koszty ponoszone podczas produkcji. Równie istotną kwestią dla producenta kosmetyków jest krótszy czas realizacji zamówień.

W jaki sposób udało się tego dokonać? Jest to związane z monitorowaniem pełnego procesu produkcji.  W ramach systemu ERP XL pracownicy różnych działów fabryki ewidencjonują postępy swoich czynności za pomocą aplikacji. Dzięki czynności, którą dokonuje się za pomocą ekranów dotykowych przy swoim stanowisku, pracownik może szybko zarejestrować uruchomienie operacji, wprowadzać informacje o wykonywanych działaniach czy też poinformować o zakończeniu etapu produkcji.

Nie sposób opisać wszystkich możliwości oprogramowania ERP XL. Producenci, którzy korzystają z tego systemu doceniają go także za wsparcie przy zarządzaniu bezpieczeństwem bądź przy kalkulacji i rozliczeniu produkcji. W jaki sposób? Więcej informacji o produkcie firmy Comarch znajdziecie pod linkiem: https://www.comarch.pl/erp/xl/produkcja/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *