AktualnościArtykuł sponsorowany

Praca szuka człowieka. Jak znajdować odpowiednich kandydatów do IT?

Ten trend się nie zmienia. Branża IT przyciąga coraz więcej pracowników. Do pracy w nowych technologiach przystępują nawet osoby nieposiadające doświadczenia ani wykształcenia w tym zakresie. Mimo to wciąż brakuje chętnych. Jaką strategię powinni obrać pracodawcy poszukujący pracowników, np. w obszarze ERP?

Obecnie ciężko wyobrazić sobie nowoczesną fabrykę bez systemu ERP. To technologia, która zbiera dane z wszystkich zakątków zakładu – od zarządzania produkcją, przez realizację dostaw, po zarządzanie magazynem. Dzięki systemom ERP dane są przetwarzane, analizowane oraz integrowane. Korzystanie z tej technologii gwarantuje oszczędność czasu, pieniędzy i zasobów, a zarazem zapewnia optymalizację procesów oraz eliminację błędów. 

Istnieje wiele typów systemu ERP, w zasadzie wszystko zależy od branży. W sektorze produkcyjnym najczęściej stosuje się systemy MES (Manufacturing Execution System). Z kolei system CRM służy głównie do zarządzania relacjami z klientem. Jeszcze inne zadania spełnia system WMS, stosowany głównie do zarządzania przepływem towarów w magazynie.

Intensywne poszukiwania

Specjalista od systemu ERP jest coraz częściej na wagę złota. Wciąż rośnie wynagrodzenie w tym sektorze, a pracodawcy prześcigają się w proponowaniu kolejnych benefitów dla nowych pracowników. 

Jak znaleźć dobrego specjalistę od systemów ERP? Jedno ze skutecznych narzędzi to powierzenie poszukiwań kandydatów rekruterom specjalizującym się w obszarze ERP. 

Agencja z odpowiednimi narzędziami

PracBaza to jedna z agencji doradztwa personalnego. Od 2018 r. pracownicy wrocławskiej firmy pomagają w procesach rekrutacyjnych w obszarze systemów ERP. PracBaza posiada skuteczne narzędzia, które zdecydowanie przyspieszają znalezienie odpowiedniego kandydata. 

Jak to działa w praktyce? Pierwszym krokiem jest uzyskanie informacji od pracodawcy. Agencja otrzymuje wymagania, które powinien spełnić nowy pracownik. Chodzi nie tylko o umiejętności, doświadczenie, języki obce czy znajomość technologii (np. SQL). Pracodawcy mogą także określić kryteria związane z doświadczeniem w zajmowaniu się procesami biznesowymi czy realizacją projektów wdrożeniowych. Dzięki tym informacjom PracBaza może uruchamiać swoje rekrutacyjne narzędzia. 

Dużym atutem agencji z Wrocławia w poszukiwaniu pracowników do branży IT jest unikatowa baza… 10 tysięcy potencjalnych kandydatów. Oprócz tego załoga PracBazy potrafi z łatwością poruszać się po branżowych portalach oraz mediach społecznościowych, gdzie także można wyszukać pracowników do obsługi systemu ERP. Czasem to nie wystarczy. Wtedy przydają się sieci kontaktów i biznesowe powiązania agencji, które także mogą pomóc w znalezieniu odpowiedniej osoby.

Po analizie profili agencja zaprasza kandydata na wywiad personalny. Dopiero po takiej rozmowie rekruterzy mogą mieć pewność, że kandydat spełnia wymagania. W następnym kroku PracBaza aranżuje spotkanie pomiędzy obiema stronami. Warto dodać, że jeżeli istnieje taka potrzeba, to pracownicy agencji mogą pomóc przy kwestiach formalnych, jak np. złożenie wypowiedzenia u poprzedniego pracodawcy czy utworzenie listu intencyjnego nowego pracownika.

Kompetencje miękkie

Znalezienie nowego kandydata zazwyczaj w PracBazie zajmuje 5 dni roboczych. To niewiele, jeżeli zdamy sobie sprawę, że rekrutacja w obszarze ERP to nie taka prosta sprawa. Bowiem rekruterzy sprawdzają nie tylko zdolności techniczne (np. umiejętność programowania w C++ czy znajomość baz danych SQL). 

Dla niektórych może wydawać się to zaskakujące, ale w obszarze ERP ważne są także kompetencje miękkie. Cierpliwość, empatia czy umiejętność słuchania to cechy równie pożądane w branży IT. 

Rola rekruterów z PracBazy polega nie tylko na znalezieniu kandydatów posiadających pożądane kompetencje miękkie. Powinni także odpowiednio sprawdzić te umiejętności podczas wywiadu personalnego.

Wrześniowe rekrutacje

Zaczął się wrzesień. Oznacza to nie tylko początek jesieni, ale także uruchomienie wielu procesów rekrutacyjnych w branży IT. Dlaczego tak się dzieje?

Według pracowników agencji PracBaza w tym okresie wielu menadżerów wraca do pracy po urlopach i rozważa nowe plany dla swoich przedsiębiorstw. Ponadto wrzesień oznacza zbliżanie się do ostatniego kwartału roku, a w tym czasie działy IT często rozpoczynają nowe projekty. 

W ten sposób uruchamia się wiele możliwości dla specjalistów myślących o podjęciu nowych wyzwań w branży IT. 

PracaBaza kieruje swoją ofertę zarówno do małych, jak i dużych przedsiębiorstw. Podobnie wygląda kwestia z poszukiwaniem nowych kandydatów. Firma rekrutuje nie tylko wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników, ale także tych, którzy zamierzają rozpocząć swoją karierę z nowymi technologiami, jak np. ERP.

Więcej informacji o działalności agencji PracBaza znajdziecie TUTAJ.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *