Fabryki w Polsce

Jak powstają kubki ceramiczne? [VIDEO]

Kubek ceramiczny to nie tylko odpowiednie naczynie do wypicia porannej kawy. Może być także ciekawym pomysłem na prezent bądź akcesorium promującym firmę. Jak sprawić by nasz produkt był trwały i prezentował się estetycznie? Odwiedzamy jednego z polskich producentów, który wysyła swoje kubki do państw na całym świecie.

W tym odcinku programu Fabryki w Polsce gościmy w zakładzie firmy Avant pod Lublinem. Powstaje tu sto modeli kubków w różnych kolorach i kształtach.

Fabryka firmy Avant. Fot. Avant

Fabryka firmy Avant. Fot. Avant

Nasze zwiedzanie fabryki Avant zaczynamy od wycięcia „modelki” za pomocą frezarki CNC. W ten sposób otrzymujemy wzór formy, która następnie jest zalewana gipsem.

W kolejnym kroku będziecie mogli poznać dwie metody wypełnienia formy – ręcznie lub automatycznie. Jakie działania należy wykonać, aby masa została odpowiednio rozłożona i odpowietrzona? Opowiemy o tym w naszym programie.

Co dalej dzieje się z kubkiem? Pracownicy Avant przeprowadzają proces wypału biskwitowego, a następnie szkliwienia. Jednym z końcowych czynności w procesie produkcji kubków ceramicznych jest drugi wypał oraz malowanie natryskowe.

W podlubelskiej fabryce nic nie idzie na marne. Puste formy wracają do odlewni, natomiast ciepło, które odzyskuje się z suszarni oraz pieców procesowych zostaje wykorzystane do ocieplenia budynków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *