Tak będzie wyglądać wnętrze pojazdu. Fot. Izera.pl

Tak będzie wyglądać wnętrze pojazdu. Fot. Izera.pl

Aktualności

„Tu bije motoryzacyjne serce Polski”. Wiemy, gdzie powstanie fabryka Izery

Izera ma być przełomowym projektem w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Nim jednak linie produkcyjne zostaną uruchomione, minie jeszcze dużo czasu. Kilka dni temu kierownictwo spółki ElectroMobility Poland poinformowało o lokalizacji zakładu polskiego „elektryka”.

Tak wygląda prototyp Izery. Fot. Izera.pl

Tak wygląda prototyp Izery. Fot. Izera.pl

Jeszcze kilka tygodni temu nieoficjalnie wskazywano na Rudę Śląską, o czym pisaliśmy na naszym portalu (w linku znajdziecie też tu informacje o parametrach Izery). Rozważano około trzydzieści lokalizacji, w tym kilka położonych na Górnym Śląsku.

– We współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz firmą doradczą specjalizującą się w podobnych procesach, dokładnie sprawdzaliśmy każdą z nich. Kluczową rolę odgrywały takie czynniki, jak: dostęp do mediów, infrastruktury drogowej, ukształtowanie i sposób użytkowania terenu oraz kwestie prawne związane z własnością gruntów. Ważna była nie tylko możliwość zbudowania fabryki, ale też odpowiedniego zalecza logistycznego i stworzenie parku dostawców w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu – przekazał Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland

Dobra lokalizacja

Po długotrwałej analizie ostatecznie władze spółki postanowiły o utworzeniu zakładu w Jaworznie. Fabryka powstanie przy ul. Wojska Polskiego, niedaleko granicy z Mysłowicami.

O wyborze miasta liczącego 100 tys. mieszkańców zadecydowała odpowiednia lokalizacja. Jaworzno leży nieopodal węzłów autostrady A4 oraz drogi ekspresowej S1. Ponadto niedaleko terenu fabryki stoi elektrownia Jaworzno III, co jest bardzo istotne, ponieważ zapotrzebowanie na energię elektryczną może wynieść nawet 30 megawatów. Wybór Jaworzna był podyktowany również dużą powierzchnią użytkową działki oraz bliską odległością centrum logistycznego Amazon.

Budowa nowej fabryki ma ruszyć od przyszłego roku. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwsze samochody zjadą z linii w 2024 roku.

One thought on “„Tu bije motoryzacyjne serce Polski”. Wiemy, gdzie powstanie fabryka Izery

  1. Jan Polsky Reply

    Oby wszystko się powiodło i jak najwięcej polskich firm było zaangażowanych w proces produkcji seryjnej Izery a wtedy przy rosnącej popularności takich samochodów nasz krat będzie się rozwijał gospodarczo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *