Mercedes

Mercedes

Aktualności

Na czym polega strategia Ambition 2039?

Całkowita neutralność pojazdów pod względem emisji dwutlenku węgla. Taki cel w swojej działalności postawiła sobie grupa Mercedes-Benz. Jednym z „narzędzi”, które mają ku temu służyć jest popularyzacja silników hybrydowych typu plug-in. To jednak nie wszystko. Chodzi także o odpowiednie zarządzanie fabryką, a jednym z przykładów może być zakład na terenie Polski – w dolnośląskim Jaworze.

mercedes jawor

Fabryka Mercedesa w Jaworze. Fot Media Daimler

Już dzisiaj Mercedes może poszczycić się najbardziej bogatą ofertą (od limuzyn po SUV-y) modeli plug-in na rynku.  Jakie jest założenie tej wersji pojazdu? To niejako „pomost” pomiędzy autami spalinowymi, a tymi całkowicie elektrycznymi. Samochód posiada wysokonapięciowy akumulator, dzięki któremu problemem nie będą codzienne przejazdy (np. do pracy) i zarazem pokonywanie dalekich tras.

– Samochód automatycznie decyduje, która konfiguracji napędu będzie aktualnie najlepsza, i korzysta przy tym z inteligentnej nawigacji, pozwalającej też wyszukiwać publiczne punkty ładowania. Nawet z niewielką ilością prądu w akumulatorze hybrydy plug-in są oszczędne: odzyskują energię podczas wytracania prędkości, a w określonych sytuacjach silnik elektryczny wyręcza lub wspomaga jednostkę spalinową – informuje Mercedes-Benz.

Fabryka 4.0 w Jaworze

mercedes jawor

Fabryka Mercedesa w Jaworze. Fot Media Daimler

Jednak strategia Ambition 2039 nie dotyczy tylko silników samochodowych, ale także fabryk Grupy Mercedes-Benz. Już w 2022 roku wszystkie zakłady Mercedesa mają być neutralne pod względem emisji CO2.

Jedną z fabryk, które już spełniają to kryterium jest zakład produkcyjny Mercedesa w Jaworze, o którym pisaliśmy już na naszym portalu. Pobór energii elektrycznej w dolnośląskiej fabryce odbywa się wyłącznie za sprawą źródeł odnawialnych – wiatru i masy.

To jednak nie wszystko. O skali nowoczesności fabryki w Jaworze mogą także świadczyć technologie wirtualnej

mercedes jawor

Fabryka Mercedesa w Jaworze. Fot Media Daimler

 

rzeczywistości oraz internetu rzeczy, z których mogą korzystać pracownicy zakładu.

W Jaworze powstają jednostki napędowe (uznany 4-cylindrowy silnik wysokoprężny OM 654 oraz benzynowa jednostka M 254) oraz baterie do pojazdów zelektryfikowanych (hybryd plug-in). To jedna z siedmiu fabryk baterii do Mercedesów na świecie. Moce przerobowe zakładu to co najmniej 500 tys. jednostek napędowych i ponad 100 tys. baterii rocznie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *