Technologie

Wiertarka, która powstała z kuchenki mikrofalowej. Czy to możliwe?

Kreatywni. Tak jednym słowem najlepiej opisać konstruktorów, którzy na własną rękę, w domowych warunkach stworzyli ciekawe maszyny. Na powyższym nagraniu zobaczycie fragmenty produkcji oraz działania czterech „wynalazków domowej roboty”.

Pierwsze urządzenie to wiertarka, która powstała z rozmontowanych części kuchenki mikrofalowej. – Do budowy elektromagnesu użyłem dwóch transformatorów od mikrofalówki, oraz zasilacza 12v 6A, transformatory są podłączone szeregowo – pisze na swoim kanale Youtube autor nagrania (nick na Youtube: „workshop form scratch”).

Kolejny wynalazek to prasa hydrauliczna. – Najcięższą pracą było wywiercenie precyzyjnie otworów fi 18 służących do regulacji półki środkowej. Korzystałem do tego celu z frezarki. Resztę otworów wykonałem małą wiertarką stołową – twierdzi autor Zaltrek (nick na Youtubie) – Podstawowym materiałem jest ceownik hutniczy 120, podnośnik słupkowy 32 tonowy (zmodyfikowany tak, aby mógł pracować w odwróconej pozycji), śruby M12, dwie sprężyny, dwa grubsze kawałki blachy stalowej i drobniejsze kształtowniki stalowe na podstawę. Odwrócenie pozycji siłownika, bardzo upraszcza konstrukcję. Taki układ sprawia, że konstrukcja jest prosta, bardzo sztywna i precyzyjna w działaniu – twierdzi wynalazca.

Dla porównania, warto przypomnieć odcinek programu „Fabryki w Polsce”, w którym przedstawiliśmy cały proces budowy prasy hydraulicznej w firmie Hydrapress.

W materiale filmowym zobaczycie także wyciągarkę dwusilnikową oraz miniładowarkę. Drugie z tych urządzeń to maszyna, która jest w stanie podnosić na wysokość 2,65 m. Miniładowarka posiada silnik o pojemności 1,6l (diesel).

Jeżeli sami próbujecie skonstruować wynalazki własnej roboty – podzielcie się z nami swoimi pracami. Chętnie opublikujemy Wasze nagrania lub zdjęcia. Tymczasem zachęcamy do przeczytania artykułu o jednym z najsłynniejszych polskich wynalazcy XIX wieku, który dzięki swoim odkryciom zarobił fortunę.

Źródło: Youtube, MGszamanVlog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *