Przedstawiciele polskich i amerykańskich spółek zbrojeniowych podpisali wstępne porozumienie dot. rozpoczęcia przygotowań do produkcji i integracji 16 wyrzutni rakiet M903. To jeden z podstawowych elementów systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej „Wisła”. W ramach umowy czekają kolejne zamówienia ze strony Raytheon jak i Ministerstwa Obrony Narodowej jak np. ciężarówki JELCZ
– Podpisanie inauguruje etap uruchamiania produkcji w Polsce wyrzutni rakiet, na których opierać się będzie system „Wisła”. Dzięki współpracy z amerykańskimi partnerami Polska Grupa Zbrojeniowa stanie się elementem łańcucha dostaw w systemie Patriot. Pozyskujemy zdolności produkcyjne umożliwiające nam realizację dostaw kluczowego wyposażenia dla polskich Sił Zbrojnych, a w przyszłości również dla innych klientów – powiedział Radosław Domagalski-Łabędzki, członek zarządu PGZ S.A.
W ramach pierwszej fazy programu „Wisła” spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej otrzymają technologię i know-how, które umożliwią im produkcję wyrzutni. Transfer technologii i wiedzy pozwoli na obniżenie kosztów ponoszonych podczas całego cyklu życia systemów wyrzutni, za których eksploatację i modernizację będą odpowiadać spółki z Grupy PGZ. Wyrzutnie M903 wchodzić będą także w skład systemów Patriot produkowanych dla innych krajów, co otworzy przed PGZ i Hutą Stalowa Wola możliwości pozyskiwania kolejnych zamówień.
– Raytheon jest zaangażowany w partnerską współpracę z polskim przemysłem, aby rozwijać sektor obronny – powiedział Pete Bata, wiceprezes polskiego programu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w firmie Raytheon – Kontrakt zawarty z Hutą Stalowa Wola jest pierwszym z wielu kontraktów produkcyjnych, który przyznamy spółkom PGZ w ramach realizacji pierwszej fazy programu Wisła.
Dokument wstępnego porozumienia PGZ i Raytheon zostanie poddany audytowi przez amerykańską administrację.
Konsorcjum PGZ – WISŁA odpowiadające za realizację programu WISŁA po stronie PGZ składa się z czternastu podmiotów: PGZ S.A. (lider konsorcjum), Huty Stalowa Wola S.A., MESKO S.A., PIT-Radwar S.A., Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A., Jelcz sp. z o.o., Autosan sp. z o.o., Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A., Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A., Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A., PCO S.A. oraz Wojskowych Zakładów Łączności nr 1 S.A. Ponadto niektóre z innych spółek z Grupy PGZ wezmą udział w programie Wisła jako poddostawcy.
Dodaj komentarz