Większa elastyczność. Zdecydowane zwiększenie produkcji. Obniżenie kosztów zakupu surowców czy zmniejszenie energochłonności procesów. To szereg zalet nowej inwestycji, która została uruchomiona w Zakładach Górniczo-Hutniczych „Bolesław”.
Polskie przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę z możliwości, które drzemią w procesie recyklingu produktów. Taki jest też charakter nowej inwestycji ZGH „Bolesław”.
W Bukownie (powiat olkuski) w hucie cynku powstała nowa Hala Elektrolizy Cynku (tzw. Hala Wanien).
– Innowacyjny charakter stosowanej technologii polega na możliwości produkcji cynku z surowców pochodzących w 50% z recyklingu, dokładniej z recyklingu zawierających cynk odpadów z hutnictwa stali oraz z recyklingu zmagazynowanych na tzw. stawach osadowych odpadów z procesu flotacji rud cynkowo-ołowiowych – informuje Stalprodukt, główny udziałowiec ZGH „Bolesław”.
Korzyści
Dzięki nowej hali wanien produkcja cynku elektrolitycznego zwiększy się z 80 tys. ton rocznie do 100 tys. ton w ciągu roku. Stalprodukt zwraca również uwagę na obniżenie energochłonności, które zmniejszy się o ok. 50 kWh (ok. 2%).
Wartość inwestycji oscyluje wokół 295 mln zł, z czego ok. 38 mln zł stanowi współfinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
ZGH „Bolesław” to kompleks wydobywczo-hutniczy. W zakładach produkowany jest najwyższej czystości cynk elektrolityczny oraz stopy cynku, w tym stopy do cynkowania ciągłego ZZA, stop Wegal do cynkowania jednostkowego oraz stopy odlewnicze. Odbiorcami produktów są producenci blach czy powłok chroniących powierzchnie metalowe przed korozją. Związki cynku znajdują również zastosowanie przy produkcji kineskopów w telewizorach i monitorach oraz przy produkcji farb i lakierów.
Dodaj komentarz