Kontynuujemy nasz projekt tworzenia słownika przemysłowego. Dzisiejsze hasło to nazwa urządzenia związanego ze spawalnictwem. To narzędzie ułatwia pracę wielu pracownikom, którzy dzięki niemu mogą bezpiecznie i w dowolnej pozycji przeprowadzić proces spawania. Wykorzystanie urządzenia pokazaliśmy w jednym z odcinków programu „Fabryki w Polsce”. Gościliśmy wtedy w fabryce CNH Industrial, aby przedstawić Wam produkcję kombajnów.
Obrotnik spawalniczy (wymienia się także nazwę „pozycjoner” lub „manipulator”) to urządzenie, które jest wykorzystywane do manipulacji elementem spawanym w prostych oraz niektórych półautomatycznych procesach technologicznych. Jego podstawową zaletą jest to, iż operator maszyny może przeprowadzić proces spawania w najbardziej optymalnej dla siebie pozycji. Spawacz może dowolnie dostosować kąt nachylenia obrabianego elementu.
Niewątpliwie działanie obrotnika pomaga w skróceniu czasu pracy spawaczy. Obrotnik spawalniczy ma także wpływ na bezpieczeństwo pracownika oraz przyczynia się do większej precyzji w wykonywanym zadaniu.
Obrotnik jest najczęściej wykorzystywany przy spawaniu dużych części lub elementów walcowych – rur czy zbiorników.
Urządzenie jest wyposażone w tarczę, która może być pochylana pod określonym kątem (najczęściej 0-90 stopni). Obrotnik spawalniczy posiada także rowki montażowe, gdzie można montować szczęki i uchwyty. Większość obrotników jest wyposażona w pedał sterowniczy, który umożliwia sterowanie maszyną bez odrywania rąk od spawania.
Dodaj komentarz