Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #109: Nitownica

Jak najprościej połączyć ze sobą metalowe elementy? Zapewne pierwsze skojarzenie wielu naszych czytelników to spawanie. Jest także inne rozwiązanie, z którego korzystają zarówno domowi majsterkowicze, jak i pracownicy fabryk czy budów. To nitowanie.

Nitownica to narzędzie, którego rolą jest łączenie ze sobą dwóch elementów. Nity można wbić w zasadzie do każdego materiału. Najczęściej korzysta się z tych aluminiowych, ale nitownicę stosuje się również do elementów stalowych czy miedzianych.

Z nitownicy często korzystają pracownicy budowlani. To urządzenie bardzo się przydaje, gdy istnieje potrzeba szybkiego połączenia elementów podtrzymujących konstrukcję. Narzędzie może być także wykorzystywane w zakładach produkcyjnych. Możecie to zobaczyć w praktyce – u góry strony przedstawiamy Wam odcinek programu Fabryki w Polsce. W naszym materiale pracownicy firmy Wimed pokazują w jaki sposób za pomocą nitownicy łączone są elementy znaków drogowych.

Jakie są rodzaje nitownicy?

Istnieje wiele różnych typów urządzeń do nitowania. Nitownica ręczna to narzędzie niewielkie i z pewnością przyda się podczas prac domowych. W większych zakładach korzysta się raczej z nitownicy elektrycznej lub pneumatycznej. To urządzenia cięższe i o wiele większej mocy, stosowane do pracy na dużych powierzchniach.

Natomiast nitownica boczna przyda się tym, którzy chcą dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Nieco specyficzny typ wśród urządzeń przeznaczonych do nitowania to nitownica do nitonakrętek. To narzędzie wykonuje połączenia materiałów za pomocą wewnętrznie gwintowanej tulei. Dzięki temu można przykręcić dodatkowe elementy do materiału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *