Meble polskiej marki ForestBee z Makowa Podhalańskiego

Meble polskiej marki ForestBee z Makowa Podhalańskiego

Aktualności

Polski przemysł może zostać liderem w Europie. W jakiej branży?

49 miliardów złotych. Taką kwotę przekroczyła wartość produkcji w 2018 roku w polskiej branży meblarskiej. Rośnie także wskaźnik eksportu w tym sektorze. Producenci z Polski sprzedali za granicą swoje towary za ponad 47 mld zł. Daje nam to drugie miejsce w Europie. Niemniej jak wskazują przedstawiciele Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli wkrótce możemy być największym eksporterem mebli na Starym Kontynencie.

W wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej przedstawiciel OIGPM Michał Strzelecki zwrócił uwagę, ze w porównaniu do 2017 r. w ubiegłym roku nastąpił wzrost produkcji o 6%.

Strzelecki zwrócił także uwagę na potencjał eksportowy polskiej branży meblarskiej. O ile na świecie we wskaźnikach produkcyjnych polscy producenci plasują się na szóstym miejscu, to wyprzedzają nas takie światowe potęgi gospodarcze jak Chiny, USA czy Indie

– Te dwa ostatnie państwa w eksporcie wyprzedzamy – zauważył Michał Strzelecki. – Tam wewnętrzne zapotrzebowanie jest tak duże, że swoją produkcję wykorzystują na własnym rynku. Dla nas to oznacza, że jako producenci możemy na tych rynkach zaistnieć –r powiedział dla PAP przedstawiciel OIGPM.

Co trzeba zrobić, by polski przemysł meblarski jeszcze bardziej zaistniał w świecie? Według Strzeleckiego konieczne jest nie tylko zwiększenie produkcji, ale również sięgnięcie po nowe rozwiązania.

Według danych Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli 43% polskich producentów meblarskich sprzedaje swoje towary za granicą. Głównymi odbiorcami są Niemcy (36%), Czechy (8,5%) oraz Wielka Brytania (5,8%). Przykładowo, w 2017 roku producenci z Polski sprzedali naszym zachodnim sąsiadom meble za 3,6 mld euro.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *